Przyspiesza budowa Fabryki Norblina. Pierwszy biurowiec osiągnął wysokość 10 metrów

2020.02.04

Flagowa inwestycja Grupy Capital Park - Fabryka Norblina - weszła w kolejną fazę realizacji. Na warszawskiej Woli widać już piętra pierwszego z dwóch nowych budynków biurowych.

Fabryka Norblina powstaje na pofabrycznych terenach w dawnych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Plac budowy przy ulicy Żelaznej na Woli zmienia się z dnia na dzień, a już w najbliższych miesiącach proces rewitalizacji nabierze tempa, ponieważ przez wiele tygodni prace prowadzone były głównie przy elementach konstrukcyjnych części podziemnej obiektów.

Obecnie trwają prace przy części naziemnej pierwszego z dwóch nowych budynków biurowych, którego konstrukcja osiągnęła wysokość 10 metrów. Docelowo biurowiec będzie miał osiem kondygnacji naziemnych. Generalnym wykonawcą jest firma Warbud.

Na terenie Fabryki Norblina zakończono roboty związane z położeniem płyty fundamentowej, której całkowite zabetonowanie na poziomie -4 zostało zaplanowane na połowę lutego. W części podziemnej kompleksu prowadzone są jeszcze prace związane z budową elementów pionowych, stawiane są słupy i ściany części podziemnej budynków, a także betonowane są stropy w miejscach pozostawionych otworów technologicznych. Do czerwca br., mają zakończyć się wszystkie prace w tej części inwestycji.

Obecnie na terenie budowy kompleksu pracuje ponad 300 pracowników. Niebawem zabytkowe budynki Norblina zyskają nowe przemurowania z cegieł, nowe stropy i dachy. Wraz z początkiem maja ruszyć mają prace elewacyjne, a na teren dawnej fabryki zaczną powracać zabytkowe maszyny.

Pierwsze stropy pojawiły się nad budynkami B-2, B-8 i B-9, które stanowiły część ciągu technologicznego dawnej Walcowni Metali Warszawa. W pierwszym obiekcie mieściła się hala rurowni, zwana także halą pręciarni lub ciągarnią i to w niej wyciągano rury i druty. Drugi z budynków tworzył zespół hal wydziału mechanicznego i kuźni - prasy 1000-tonowej – trawialni, a trzeci pełnił funkcję zespołu hal wykańczalni.

Po ukończeniu prac rewitalizacyjnych w budynkach zaplanowano Bio Bazar oraz foodhall. Stan surowy obiektów ma zostać osiągnięty w drugiej połowie lipca br. Zaawansowane prace konserwatorsko-restauratorskie prowadzone są również z zabytkowymi maszynami i urządzeniami, a pierwsze z nich przyjadą do Fabryki Norblina w maju tego roku. W pierwszej kolejności w kompleksie pojawi się zespół wyrównawczego akumulatora hydraulicznego o łącznej wadze około 67 ton.

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia prac stricte konserwatorsko-restauratorskich przy dziesięciu zabytkowych budynkach. Roboty mają ruszyć już wiosną.

Fabryka Norblina to ogromny kompleks wielofunkcyjny, który oferuje ponad 66 000 mkw. powierzchni użytkowej. Biura stanowiły będą 40 000 mkw., a na pozostałych ponad 26 000 mkw. zaplanowano funkcje gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną oraz handlowo-usługową. W tej części inwestycji mieściło się m.in. m.in. kino butikowe, BioBazar, foodhall z ponad 20 konceptami gastronomicznymi, Piano Bar z muzyką na żywo, a także zlokalizowana na najwyższym piętrze restauracja z widokiem na centrum Warszawy.

Zmotoryzowani użytkownicy Fabryki Norblina będą mogli korzystać z 4-poziomowego parkingu podziemnego na 720 miejsc parkingowych oraz 200 stanowisk dla rowerów. Otwarciem Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, inwestor upamiętni historię zakładów.

Inwestorem jest Grupa Capital Park, natomiast projekt architektoniczny powstał na deskach pracowni PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.

Otwarcie Fabryki Norblina w Warszawie zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.