Przy placu Grzybowskim wyrośnie wieżowiec, który postawi Ghelamco

2016.03.18

Firma Ghelamco Poland, która jest od października ubiegłego roku właścicielem gruntu przy placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie, zamierza na niej zrealizować nową inwestycję. Działka została zakupiona od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Nowa inwestycja przy placu Grzybowskim 12/16, będzie siedzibą dla TSKŻ i Teatru Żydowskiego. Obecnie na terenie przyszłej inwestycji znajduje się obecna siedziba TSKŻ i Teatru Żydowskiego, która nie jest objęta ochroną konserwatorską i nie jest wpisana w Rejestr Zabytków. Władze miasta wydały już zgodę na robiórkę obiektu.

Jak komentuje to Artur Hoffman, Przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce:

Obecny budynek służył nam przez blisko 50 lat. W 2010 r. m.in. ze względu na jego poziom wyeksploatowania podjęliśmy decyzję o znalezieniu inwestora strategicznego, który pomógłby nam podnieść jakość powierzchni wykorzystywanej na nasze cele statutowe i dostosować ją do współczesnych standardów. Wtedy też nawiązaliśmy współpracę z firmą Ghelamco, która nie tylko doradziła nam, jak można zagospodarować działkę, tak aby dalej na niej mógł działać i Teatr oraz TSKŻ i powiązane z nami organizacje żydowskie. Firma Ghelamco wykazała się też dużą wrażliwością dla genius loci tego budynku i miejsca, wszelkich elementów historycznych otoczenia obiektu oraz priorytetowej dla nas kwestii zachowania ciągłości funkcjonowania teatru, jak i dbałości o stworzenie w tym wyjątkowym miejscu dla Warszawy nowej przestrzeni publicznej


Inwestor - firma Ghelamco Poland - zamierza w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i Teatru Żydowskiego za kwotę 63 mln złotych. Nowy budynek będzie miał około 6500 metrów kwadratowych powierzchni. Ponadto, za dodatkową kwotę 13 mln złotych deweloper sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego obejmujące m.in. nowoczesne rozwiązania akustyczne i oświetleniowe, technikę sceniczną oraz wyposażenie widowni.

Planujemy m.in. taki układ budynku, który pozwoli na stworzenie prześwitu symbolicznie łączącego Synagogę Nożyków znajdującą się na ul. Twardej z Kościołem Wszystkich Świętych zlokalizowanym bezpośrednio na placu Grzybowskim


- mówi Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland.

Inwestor otrzymał już kilka koncepcji zabudowy terenu, jednak prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji są nadal w toku. Ghelamco planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.