Pierwszy wieżowiec w Warszawie autorstwa Medusa Group. Pracownia zdradza szczegóły inwestycji


2022.12.16
Autor: Piotr Maślak
Architekci pracowni Medusa Group opowiedzieli szczegóły projektu 34-kondygnacyjnego wieżowca Upper One, który powstanie u zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II w ścisłym centrum Warszawy. Będzie to pierwszy wysokościowiec w stolicy autorstwa tego biura architektonicznego. Budowa wieżowca rozpocznie się w 2023 roku.

Warszawskie portfolio pracowni Medusa Group składało się do tej pory z takich inwestycji jak: Akademeia High School i budynek hotelu Nobu, osiedle mieszkalne Stacja Wola, a także wnętrza Hali Koszyki. Teraz biuro może pochwalić się pierwszym wieżowcem, który powstanie w centrum Warszawy, na działce u zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II. Obecnie znajduje się tutaj biurowiec Atrium International, jednak wkrótce zostanie rozebrany i ruszy budowa wysokościowca Upper One, którego inwestorem jest Strabag Real Estate.

Projektowanie budynków wysokościowych to odpowiedzialne i obarczone dużym ryzykiem zadanie, ponieważ takie obiekty nie ukrywają błędów ani złych decyzji. Widoczne z wielu punktów miasta oraz różnych perspektyw, realnie wpływają na jakość przestrzeni. Historia oraz doświadczenia innych krajów dowodzą, że wysokościowce – aby stały się ponadczasowe i ikoniczne – muszą być zarazem skromne i eleganckie
powiedział: Łukasz Zagała, współwłaściciel Medusa Group

Wieżowiec Upper One będzie miał przeszkloną fasadę przypominająca plisowaną spódnicę i zamknie widok południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym za rondem ONZ.

Jak tłumaczy Łukasz Zagała, "Ukształtowaliśmy tarasową zabudowę, która od kulminacji w narożniku, gdzie zlokalizowany jest biurowiec, schodzi tarasami w kierunku niższych budynków i ulicy Jana Pawła II. Ścięta, nienachalna bryła ma ułatwić dostosowanie się obiektu do otoczenia, a także wędrówkę promieni światła do niższych przestrzeni. Usytuowanie obiektu na zamknięciu alei Jana Pawła II i oddzielenie go od niższych budynków od strony Woli ulicą Ciepłą, sprawia że staje się wolnostojącym narożnikiem. Daleką inspiracją dla ukształtowania fasady były pierwsze narożne nowojorskie drapacze chmur z geometrycznymi fasadami w stylu art deco"

Upper One to kompleks dwóch budynków - 135-metrowego, nowoczesnego biurowca oraz wysokiego na 55 metrów hotelu. Inwestycja zaoferuje 35 900 mkw. przestrzeni biurowej do pracy. W pierwszym etapie inwestycji wyburzony zostanie biurowiec Atrium International. Rozbiórka potrwa około 6 miesięcy. W II kwartale 2023 roku ruszy już budowa kompleksu Upper One. Całość ma zostać oddana do użytku w 2026 roku.

Różną funkcję nowych budynków ujawni odmienna artykulacja fasad. Budynek biurowy nawiąże do pobliskiego Q22, choć nie powtórzy tej samej szklanej elewacji. Wysokościowiec zapewni ten sam, wspaniały widok, a rozwiązania w nim zastosowane w istotny sposób ograniczą wpływ słońca. Najważniejszym z nich jest przysłonięcie najbardziej eksponowanej fasady południowej transparentnym szybem z widocznymi z zewnątrz poruszającymi się, podwójnymi windami. W skuteczny sposób ograniczy to penetrację słońca w przestrzeni biurowej.

- Zaprojektowaliśmy zakrzywione, pionowe płaszczyzny fasady, które odbijają promienie słoneczne, unikając bezpośredniej ekspozycji na mocne światło dzienne. Załamane odbicia sąsiednich budynków i nieba mają nadać Upper One smukłości, ciekawa będzie także gra światła na asymetrycznych szybach – zaznacza Zagała. Odpowiednio dobrane zestawy szklane z elementami nieprzezroczystymi w pasach najbardziej narażonych na nasłonecznienie, zapewni możliwie niskie przegrzewanie się budynku. To sprawia, że fasada budynku staje się oryginalna i zarazem najbardziej efektywna przy zachowaniu widoku i komfortu miejsc pracy.

W narożniku hotelu Westin Warsaw zaprojektowano panoramiczną windą. Ciągi komunikacyjne w biurowcu zostaną odsłonięte, co ma za zadanie "ożywić" wieżowiec. Część usługowa Upper One mieściła się będzie zarówno od strony al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej, jak i w wąskim atrium pomiędzy budynkami, w ich parterowej części. Ponadto podział kompleksu na dwa budynki sprawi, że mieszkańcy zyskają piesze przejścia łączące al. Jana Pawła II z ul. Ciepłą i osiedlem za Żelazną Bramą. Całość dopełni park kieszonkowy, który służył będzie za zieloną strefę do odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

Szczegóły inwestycji Upper One:
Lokalizacja: Warszawa, al. Jana Pawła II 23
Architekci: MEDUSA GROUP + MHM: Łukasz Zagała, Przemo Łukasik, Florian Molzbichler, Sebastian Haselsteiner
Współpraca autorska: Dawid Beil, Miłosława Niezgoda, Aleksandra Nowak, Marko Maric, Magdalena Tamoń – Będkowska, Monika Rychlicka – Borzechowska, Maciej Rudecki, Joanna Jakimiuk, Magdalena Cichosz, Katarzyna Bobrowska, Patrycja Stołtny – Sapko, Natalia Duczmal, Jacek Pisarczyk, Kamil Szołtysek, Michał Sokołowski, Aleksandra Mazur, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Michał Gawron, Damian Mikrut, Adil Krasniqi
Konstrukcja: Buro Happold
Instalacje: Buro Happold
Projekt fasady: Studio Profil
Inwestor: Strabag Sp. z o.o. Real Estate
Generalny Wykonawca: Strabag Sp. z o.o.

Komentarze


 • Benjamin Horne
  Gość
  2022-12-17 06:07:53
  Taki bez szaleństw co to ani się podoba ani nie. Ale czy nie szkoda im życia na takiego przeciętniaka? Czekam na coś w Warszawie(ang~Łorsroł) jak MahaNakhon Tower w Bankoku - wieżowiec z "ubytkami"

 • Wypierdek
  Gość
  2023-01-14 12:35:59
  20 lat temu w Warszawie budowano 80metrowe highrisy szumnie nazywając je wieżowcami.
  Teraz dominują około 140metrowe i dalej trwa podnietka

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.