Ogromny żuraw pomoże przy montażu konstrukcji stalowych mostu na Pragę


2023.02.07
Autor: Bartosz Motorek
Wraz z końcem 2022 roku zakończyło się betonowanie filarów dwóch ostatnich rzecznych podpór nowego mostu na Pragę. Okres zimowy przeznaczony został na przygotowania do montażu konstrukcji stalowej.


Zimowa aura nie spowolniła prac konstrukcyjnych nowego mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Kładka przez Wisłę ma być nową wizytówką Warszawy, a jej oddanie do użytku planowane jest na 2024 rok.

Wiosną pojawią się pierwsze stalowe elementy mostu. Pod koniec ubiegłego miesiąca zorganizowane zostało spotkanie z wykonawcą, na którym zweryfikowano czy zaproponowany system malarski spełnia oczekiwania architektoniczne i estetyczne. Przygotowana została próbką, która imitowała gabaryty, kształt oraz styki montażowe docelowej konstrukcji stalowej. Zostały one zaakceptowane, co sprawia, że można przygotowywać się do ich montażu.

Zanim jednak rozpocznie się montaż konstrukcji stalowej mostu na Pragę, wykonawca musi wykonać wiele przygotowań, w tym m.in. budowę drogi dojazdowej oraz podpór tymczasowych na wodzie i lądzie pod montaż konstrukcji, który odbędzie się przy pomocy ogromnego żurawia. Chodzi o urządzenie Demag CC 3800, którego nośność wynosi aż 650 ton. Przy pomocy tego typu maszyn, demontuje się np. śmigła turbiny wiatrowej.

Scalanie elementów żurawia odbywało się będzie etapami - łącznie około tygodnia.

Most na Pragę będzie jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie. Kładka przez Wisłę wykonana zostanie ze stali pokrytej farbą imitującą kolor cortenu. Pokonanie pieszo mostu zajmie 6 minut, natomiast rowerem - 2 minuty. Prace budowlane zakończą się w 2024 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.