Kamienice przy Foksal odzyskały swój dawny blask

2019.08.08

Dobiega końca rewitalizacja warszawskich kamienic Foksal 13/15, obiektu powstałego w 1898 roku. W najdroższym apartamencie musimy zapłacić nawet 40 000 zł za mkw.

Realizacja inwestycji przy ulicy Foksal 13/15 wchodzi w decydującą fazę. Możemy już podziwiać odsłoniętą elewację frontu domu z numerem 13, co jest efektem trwających ponad 10 lat prac projektowych, konserwatorskich i rekonstruktorskich.

Historia kamienic przy Foksal

Kamienica przy ulicy Foksal powstała w 1898 roku, a jej front utrzymany był w stylu neorenesansowym i obfitował w zróżnicowane detale architektoniczne: muszle, woluty, główki puttów i inne zdobienia. Każda kondygnacja obiektu została tak zaprojektowana, aby mieć inną kompozycję motywów.

W 1933 roku, nowym właścicielem został słynny przedsiębiorca, „król czekolady” i zwolennik nowoczesności Jan Wedel, który nadał kamienicy modernistyczny sznyt. Za projekt nowej fasady odpowiadał architekt Zdzisław Mączeński. W ramach przeprowadzonej rewitalizacji elewacja obiektu przy Foksal została pozbawiona wspaniałych zdobień i rzeźb, zmieniono wygląd balkonów, m.in. zastępując ozdobne balustrady znacznie skromniejszymi, a także usunięto neorenesansowe zwieńczenia pseudoryzalitów. Natomiast w podwórzu kamienicy wybudowano pierwszą w stolicy zewnętrzną windę panoramiczną.

W skutek II Wojny Światowej kamienice przy ulicy Foksal 13 i 15 niszczały. Padł nawet pomysł, aby je rozebrać pod pod budowę przedłużenia ulicy Kopernika. Przełomowym momentem w historii kamienic było ich kupno przez firmę Ghelamco. Inwestor postanowił przeprowadzić gruntowną rewitalizację, w tym przywrócenie fasady w budynku przy Foksal 13 zgodny z jej pierwotnym wyglądem, który został nadany dzięki warszawskiemu architektowi Arturowi Spitzbrath.

Projekt rewitalizacji kamienic przy ulicy Foksal 13 i 15 został powierzony pracowni Proart, która miała do dyspozycji tylko jedną zachowaną fotografię ukazującą front kamienicy sprzed modernizacji. Biuro pracowało we współpracy z renomowaną pracownią Sud Architectes.

Na zdjęciu duża część szczegółów nie była dobrze widoczna, należało więc dokładnie sprawdzić, jakie dekoracje stosowano na elewacjach kamienic w tamtym okresie. Mój zespół odbył wiele podróży po polskich miastach, w których znajduje się zabudowa z końca XIX w. Fotografowaliśmy zachowane na budynkach zdobienia architektoniczne i na tej podstawie przygotowaliśmy rysunki detali, jakie mogły zdobić front Foksal 13. Swoje działania konsultowaliśmy z panią prof. Jadwigą Roguską, wybitną specjalistką w dziedzinie architektury tamtej epoki – mówi architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart.

O inwestycji

Foksal 13/15 to luksusowy apartamentowiec, który oferuje 55 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 47 do 260 mkw. Ceny lokali kształtują się od 25 000 do 40 000 zł za mkw. Przyszli mieszkańcy inwestycji będą mieli do dyspozycji wiele udogodnień, w tym m.in. strefę rekreacyjną, salę fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Pod obiektem znajduje się garaż samochodowy na ponad 60 stanowisk. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji staną się usługi concierge.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


  • Ddd
    Gość
    2019-08-08 11:51:03
    Bardzo dobrze to wyszlo

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.