Drugie życie pierwszej panoramicznej windy w Warszawie

2019.11.21

W ramach rewitalizacji warszawskich kamienic z przełomu XIX i XX wieku ponownie działała będzie pierwsza panoramiczna winda w stolicy, a to dzięki inwestycji firmy Ghelamco - Foksal 13/15.

Tuż przy Trakcie Królewskim, przy ulicy Foksal 13 za sprawą rodziny Wedlów, która w 1845 roku osiedliła się w Warszawie, powstała pierwsza panoramiczna winda w stolicy. W latach 30. przeszklony szyb robił na warszawiakach ogromne wrażenie.

Wykonanie panoramicznej windy w podwórzu kamienicy przy Foksal 13, Jan Wedel zlecił architektowi Zdzisławowi Mączeńskiemu, profesorowi Politechniki Warszawskiej. Niestety winda nie dotrwała naszych czasów, ale za sprawą firmy Ghelamco, która postanowiła zrewitalizować historyczne kamienice, ponownie został przywrócony pierwotny wygląd budynków wraz z windą.

Zastosowaliśmy tu rozwiązanie zwane przez architektów duchem. Mianowicie na całej wysokości szybu umieściliśmy rysunki okien, które pierwotnie znajdowały się na kolejnych kondygnacjach na tym fragmencie elewacji, przy którym przybudowano nową windę – mówi architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart, autorka projektu rewitalizacji Foksal 13/15.

W trakcie modernizacji wybudowano w podwórzu Foksal 13 jeszcze jedną windę, także w przeszklonym zewnętrznym szybie, który dodatkowo ozdobiono w szczególny sposób. W niezadaszonym podwórku Foksal 13 zastosowano antypoślizgową posadzkę, natomiast podwórko na Foksal 15 zostanie przykryte przeszklonym dachem – znajdzie się tam recepcja concierge’ów obsługujących mieszkańców obu kamienic.

O Foksal 13/15

Kamienice przy Foksal 13/15 powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W ramach rewitalizacji powstało w sumie 55 apartamentów o metrażach od 47 do 260 mkw. Cena za mkw. wynosi od 25 000 do 40 000 zł. Pod nieruchomością wybudowano garaż mogący pomieścić łącznie ponad 60 aut.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.