Antysmogowe chodniki powstaną przy krakowskim biurowcu

2019.06.18

Firma Skanska wybuduje 1 900 mkw. chodnika z tzw. "zielonego betonu", który redukuje szkodliwe dla ludzi związki pochodzące ze spalin samochodowych.

Chodnik z „zielonego betonu”, który będzie miał powierzchnię niecałych 1 900 mkw. powstanie wokół trzeciego i czwartego biurowca kompleksu High5ive. Inwestycja realizowana jest przy ulicy Pawiej w Krakowie.

Chodnik czyścił będzie powietrze ze szkodliwych substancji pochodzących ze spalin samochodowych, dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu i działaniu promieni słonecznych. Szkodliwe cząstki NOx są rozkładane na neutralne związki, nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin.

Prace ruszą we wrześniu br., a jeszcze w tym roku oddana zostanie do użytku pierwsza część chodnika. Całość zakończona będzie do lutego 2020 roku, wraz z biurowcem B kompleksu High5ive.

Krakowska inwestycja biurowa przy Pawiej to pięć budynków o łącznej powierzchni do wynajęcia na poziomie około 70 000 mkw.

Skanska podobne rozwiązanie zastosowała już przy inwestycji biurowej Generation Park w Warszawie. Przeprowadzone badania dowiodły, że że obszar, na którym zainstalowano „zielony beton”, wykazuje średnio mniejsze o 30% stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie już zapowiedział, że takie rozwiązanie budowy chodników będzie realizowane w w ramach planów rozwojowych infrastruktury w mieście.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.