Powstanie centrum turystyczne Kunszt Wodny w kompleksie Forum Gdańsk

2016.11.24

Generalnym wykonawcą centrum turystyczno-kulturalnego Kunszt Wodny w Gdańsku, które będzie częścią realizowanego kompleksu Forum Gdańsk, została firma Skanska. Projekt architektoniczny powstał na deskach Studio Architektonicznego Kwadrat z Gdyni.

Kunszt Wodny (poprzednio Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska), mieścić się będzie przy ulicy Targ Rakowy w okolicy skweru im. Polskich Harcerzy w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Centrum trystyczno-kulturalne będzie miało powierzchnię użytkowa na poziomie około 4 300 metrów kwadratowych.

Dzięki inwestycji turyści będą mogli się zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska, obejrzeć makietę miasta oraz uzyskać praktyczne wskazówki. Kunszt Wodny będzie się składał z trzech sal: multimedialna, ekspozycyjna oraz teatralna. Nie zabraknie również przestrzeni do odpoczynku wraz z kawiarnią.

Budynek prezentuje złożoną i ciekawą formę architektoniczną. Składa się z dwóch części zlokalizowanych po przeciwległych brzegach kanału Raduni. Elementem łączącym będzie zawieszona nad kanałem część restauracyjna i wystawowa. Dzięki zastosowaniu przeszklonych fasad będzie można spojrzeć na zabytkowy kanał z góry. Powierzchnię szklanych fasad wykonamy z niestosowanych dotychczas na naszym rynku, doskonałej jakości profili stalowych. Przeszklenia będą stanowić znaczną część obudowy całego obiektu, co sprawi, że większość elementów i detali architektonicznych wewnętrznych, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, zyska znakomitą ekspozycję z zewnątrz


- powiedział Krzysztof Szarmach, kierownik budowy, Skanska.

Nazwa obiektu ma nawiązywać do dawnej stacji pomp, funkcjonującej w tym miejscu od polowy XVI wieku do około połowy XIX wieku. W budynku zachowane zostaną fragmenty oryginalnej zabudowy oraz znajdzie się instalacja nawiązująca do jego pierwotnej funkcji.

Instalacja ta będzie bardzo ważnym elementem całego obiektu. Stworzy ją tzw. rzeczka szklana zlokalizowana na poziomie dachu o długości ok. 27,75 metrów i szerokości 3,95 metrów oraz kaskada wodna spływająca z rzeczki do brodzika umiejscowionego w kanale Raduni. Ze względu na swoją złożoność montaż instalacji będzie wymagał od nas bardzo precyzyjnej koordynacji prac w branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej. Całość dopełni efektowna iluminacja


- dodał Krzysztof Szarmach.

Obiekt zostanie oddany do użytku równocześnie z całym kompleksem Forum Gdańsk.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Forum Gdańsk, Centrum turystyczno-kulturalne Kunszt Wodny, Skanska, Studio Architektoniczne Kwadrat

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.