Największy kompleks mixed-use w Polsce zyska dwa nowe budynki


2023.03.02
Dwa nowe, ponad 50-metrowe budynki wybudowane zostaną w ramach kompleksu wielofunkcyjnego Olivia Centre w Gdańsku, do którego wprowadzona zostanie nowa funkcja mieszkalna. Inwestor posiada już wydane pozwolenie na budowę.

Nowa funkcja wchodzi do kompleksu przy Grunwaldzkiej


Olivia Centre to obecnie jeden z najciekawszych centrum mixed-use w Gdańsku. Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na budowę dwóch nowych budynków - biurowego i mieszkaniowego z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem (tzw. PRS).

Olivia Nord i Olivia Nowa


Nowe budynki kompleksu powstaną w północnej części centrum i będą miały wysokość nieco powyżej 50 metrów. Pierwszy z obiektów pod roboczą nazwą Olivia Nord będzie pełnił funkcję mieszkaniową z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem. Budynek posiadał będzie taras na 4 kondygnacji, który pełnił będzie rolę ogólnodostępnej otwartej przestrzeni z roślinami i miejscem do odpoczynku. Łącznie Olivia Nord zaoferuje 151 apartamentów o zróżnicowanych metrażach na 16 piętrach.

Drugi z budynków - Olivia Nowa - o wysokości 15 kondygnacji będzie pełnił funkcję biurowo-usługową o łącznej powierzchni 20 000 metrów kwadratowych. Różnica w liczbie pięter wynika z różnej wysokości lokali. Projekt wnętrz biurowca przygotowała pracownia Design Anatomy. Projekt architektoniczny oby budynków to zasługa międzynarodowego biura Epstein, które w swoim portfolio ma takie obiekty, jak otnisko O'Hare International w Chicago, a w Polsce Varso, Chmielna 89 czy Mennica Legacy Tower. W części parterowej obu budynków zaplanowano przestrzeń pod lokale usługowe.

Zespół budynków składa się z dwóch form wolnostojących połączonych ze sobą poprzez podium. Sąsiadują ze wspólnym atrium zawierającym ogólnodostępną przestrzeń z zielenią urządzoną o funkcjach publicznych oraz serwisowych. Architektoniczna forma tworzy zwieńczenie układu urbanistycznego istniejącej formy Olivia Centre od strony północnej. W poziomie parteru wejścia do budynków są połączone przestrzennie elementami daszku w formie „meandra” ciągnącego się z przerwami po fasadzie aż do ich południowego narożnika.
powiedział: Paweł Kochanek, senior designer z biura Epstein pracujący nad projektem Olivia Nord i Olivia Nowa

Pomimo, że inwestor posiada już pozwolenie na budowę, nie oznacza to, że budowa automatycznie ruszy. Dalsze analizy rynkowe dadzą odpowiedź, kiedy projekt otrzyma zielone światło dla jego realizacji, choć jego kształt jest już znany.

Rozwój Olivii o kolejne budynki oparty jest na utrzymującym się na wysokim poziomie popycie na jej powierzchnie, a zarazem rozwinięciem o nowe, od dawna sygnalizowane przez rynek funkcje. Wprowadzenie do naszego centrum funkcji mieszkalnej to równocześnie kolejny ważny krok w rozwoju Olivii jako w pełni wielofunkcyjnego, żyjącego 24 godziny na dobę obiektu. Bardzo czekamy na wprowadzenie funkcji mieszkaniowej do Olivii. Do licznych kawiarni, punktów gastronomicznych i wysoce ocenianych funkcji miejskich wprowadzamy lokale mieszkalne w formie dotychczas niedostępnej na terenie Trójmiasta – zapewniamy połączenie komfortowego życia i pracy w ramach jednego obiektu
powiedział: Maciej Kotarski, dyrektor działu komercjalizacji w Olivia Centre

Podstawowe informacje o Olivia Centre


Olivia Centre w Gdańsku to największe i najnowocześniejsze centrum mixed-use w Trójmieście i w Polsce. Obecnie ma ono powierzchnię 175 tys. m², a docelowo będzie wynosić ponad 200 tys. m². Projekt został wykonany przez pracownie Konior&Partners oraz BJK Architekci, podobnie jak projekty poszczególnych budynków. Wśród największych rezydentów Olivia znajdują się Amazon, Bayer, Capgemini, Deloitte, Energa, EPAM, Fujifilm, Lyreco, Medicover, Nike, Nordea, PwC, Ricoh, Sii, oraz Thyssenkrupp.

Wiosną 2021 roku Olivia Business Centre przeszła najbardziej rygorystyczną analizę przeprowadzoną przez ekspertów z Międzynarodowego Instytutu Budynków Well (IWBI) z Nowego Jorku, dotyczącą bezpieczeństwa użytkowników budynków oraz rozwiązań podnoszących jakość życia w centrum biznesowym. Olivia otrzymała maksymalną ocenę 25 punktów na 25 możliwych. Wynik ten został uzyskany w 22 podstawowych kategoriach oraz 3 nowych kategoriach związanych z innowacjami wprowadzonymi na terenie obiektu. Jest to pierwszy taki wynik na świecie, co potwierdza, że Olivia Centre należy do światowej czołówki biznesowej. W kolejnym roku Olivia utrzymała ten sam poziom certyfikacji, co potwierdza jej przynależność do grona najbezpieczniejszych, ale i najbardziej przyjaznych dla użytkowników przestrzeni do pracy.

Olivia Centre to nie tylko budynki, ale także ponad 1500 wydarzeń biznesowych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych organizowanych w ciągu roku. W obiekcie istnieje unikalne połączenie usług i udogodnień dla rezydentów, ich pracowników i gości, które obejmuje osiem restauracji, cztery kawiarnie, profesjonalne dwupiętrowe centrum fitness, przedszkole dla 100 dzieci, szkołę podstawową, liceum, akademię IT, centrum medyczne, centrum stomatologiczne, aptekę, 5 banków i 5 centrów konferencyjnych. Na terenie znajduje się także O4 - jeden z największych coworkingów w Polsce, patio wypełnione roślinnością, fontannami i miejscami wypoczynku oraz rozległy (prawie 1000 m²) całoroczny ogród tropikalny "Olivia Garden".

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.