Amerykański gigant energii litowo-siarkowej wkracza do Polski i przejmuje największą w Europie fabrykę BESS
Lyten przejmuje największą w Europie fabrykę BESS - Northvolt Dwa w Gdańsku i zamienia ją w główny europejski węzeł produkcyjny bateryjnych systemów magazynowania energii. Zakład już wkrótce wyprodukuje pierwsze modułowe systemy trzeciej generacji, wspierając rozwój technologii energetycznych i eksport na cały świat.
Amerykański koncern Lyten przejmuje fabrykę Northvolt Dwa w Gdańsku, tworząc główny europejski węzeł produkcyjny bateryjnych systemów magazynowania energii (BESS). Zakład, dysponujący możliwością wytwarzania do 6 GWh rocznie, ma wspierać rozwój technologii energetycznych i eksport produktów na cały świat, a pierwsze jednostki mają zjechać z linii jeszcze przed końcem 2025 roku.
Proces przejęcia, ogłoszony w lipcu, został sfinalizowany 16 października. W jego ramach Lyten przejęła również portfolio produktów BESS i prawa własności intelektualnej Northvolt. Zakład w Gdańsku będzie w pierwszej kolejności produkował Voltpack Mobile System (VMS) - modułową, trzecią generację systemów BESS, zoptymalizowaną pod kątem rynków komercyjnych, przemysłowych oraz rozwijających się centrów danych.
Zakład, otwarty w 2023 roku, dysponuje powierzchnią 25 tys. mkw. i jest przystosowany do produkcji i badań w zakresie BESS. Obecnie jego zdolności produkcyjne sięgają 6 GWh, a w przyszłości mogą wzrosnąć nawet do 12 GWh. Minister Finansów i Gospodarki Andrzej Domański podkreśla, że działalność Lyten w Gdańsku wspiera rozwój nowoczesnych technologii energetycznych w Polsce i Europie, sprzyja transferowi wiedzy oraz rozwojowi lokalnych kompetencji przemysłowych.
Lyten, założona w 2015 roku, posiada główną siedzibę w San Jose w Kalifornii oraz europejską w Luksemburgu. Firma dysponuje ponad 540 patentami, w tym oczekującymi na przyznanie, i otrzymała ponad 625 mln USD inwestycji kapitałowych, a dodatkowo zabezpieczyła listy intencyjne na 650 mln USD finansowania w Export Import Bank of America.
Amerykański koncern Lyten przejmuje fabrykę Northvolt Dwa w Gdańsku, tworząc główny europejski węzeł produkcyjny bateryjnych systemów magazynowania energii (BESS). Zakład, dysponujący możliwością wytwarzania do 6 GWh rocznie, ma wspierać rozwój technologii energetycznych i eksport produktów na cały świat, a pierwsze jednostki mają zjechać z linii jeszcze przed końcem 2025 roku.
Northvolt Dwa to strategicznie ważny zakład dla rynku magazynowania energii. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną napędzany jest m.in. rozwojem sztucznej inteligencji oraz rosnącą aktywnością gospodarczą. Dlatego natychmiast wznawiamy produkcję, aby zrealizować zamówienia przed końcem rokupowiedział: Dan Cook, dyrektor generalny i współzałożyciel Lyten
Lyten, założona w 2015 roku, posiada główną siedzibę w San Jose w Kalifornii oraz europejską w Luksemburgu. Firma dysponuje ponad 540 patentami, w tym oczekującymi na przyznanie, i otrzymała ponad 625 mln USD inwestycji kapitałowych, a dodatkowo zabezpieczyła listy intencyjne na 650 mln USD finansowania w Export Import Bank of America.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA