Gotowy Neon i cały kompleks Alchemia w Gdańsku


2019.10.31
Autor: Urbanity.pl
Dobiegła końca realizacja gdańskiego kompleksu biznesowego Alchemia, którego budowa trwała od końca 2011 roku. Ostatni biurowiec - Neon - właśnie otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Zakończyła się budowa czwartego, ostatniego etapu kompleksu biurowego firmy Torus w Gdańsku, przy alei Grunwaldzkiej. Po blisko dekadę trwającą inwestycję, zwieńczyło uzyskanie pozwolenia na użytkowanie biurowca Neon. Trójmiejski rynek biurowy wzbogacił się dzięki Alchemii o ponad 122 000 mkw. powierzchni do wynajęcia.

Dobiegł końca największy i najważniejszy do tej pory projekt inwestycyjny, jaki realizowaliśmy. Gdy blisko dekadę temu startowaliśmy z budową pierwszego etapu, w którym oprócz powierzchni biurowej zaplanowaliśmy baseny, siłownię i halę sportową, branża patrzyła na nas z lekkim niedowierzaniem. Pokazaliśmy inne spojrzenie na biurowce, jako obiekty powstające w centrach miast, na ich funkcje towarzyszące, także jakość powierzchni i zaawansowanie technologiczne. Rynek to docenił, zarówno w aspekcie komercjalizacji, jak i zainteresowania funduszy inwestycyjnych. Skończył się pewien etap w historii naszej firmy, ale przed nami kolejne wyzwania. Mamy zabezpieczone grunty pod budowę ponad 120 tysięcy m kw. powierzchni biurowej w ramach kilku różnych lokalizacji w Trójmieście. Officyna i Format już powstają, a kolejne inwestycje są w fazie przygotowania
powiedział: Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Biurowiec Neon oferuje ponad 35 000 mkw. powierzchni do wynajęcia, z czego 33 500 mkw. to nowoczesne biura. W parterze budynku znajduje się ponad 1 500 mkw. przestrzeni usługowej, która dopełnia pasaż zaprojektowany pomiędzy Neonem, a wcześniej wybudowanym biurowcem - Argon. Oddany właśnie biurowiec to ponad 3 000 mkw. powierzchni typowej kondygnacji, jednak w ofercie możliwość jest wynajmu mniejszych modułów od 300 mkw.

Neon dysonuje również parkingiem samochodowym na 319 miejsc, a także 374 stanowiskami na rowery. Biurowiec certyfikowany jest w LEED na najwyższym poziomie Platinum.

Alchemia kompleks biznesowy, którego budowa rozpoczęła się w 2011 roku, a jego kolejne etapy oddawane były co dwa lata - wieże biurowe Aurum i Platinum, Ferrum i Titanium oraz budynek Argon i Neon. Alchemia oferuje łącznie ponad 122 000 mkw. powierzchni, z czego 112 000 mkw. zajmują biura, które stanowią prawie 1/6 rynku biurowego w Trójmieście. Przestrzeń biurowa uzupełniona została o blisko 10 000 mkw. lokali handlowo-usługowych.

Wśród głównych najemców biurowych są takie firmy jak: State Street Bank Polska, Lufthansa Systems Poland, Alexander Mann Solutions, Thomson Reuters, Wipro IT Services, Kemira, Dynatrace, MOWI, ONE, Hapag-Lloyd, Damen Engineering Gdańsk, Nipon Seiki, Wirtualna Polska, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Gdański kompleks dysponuje również strefą rekreacyjno-sportową o powierzchni 4 600 mkw. Składa się ona z basenów, sauny, sal fitness, hali sportowej czy ścianki wspinaczkowej. Alchemia to również strefa gastronomii i usług. W kompleksie działają popularne marki w Polsce, takie jak np. Subway, Starbucks, Gorąco Polecam Nowakowski oraz autorskie koncepty Alchemia Wina, Officyna, Enjoy food&life, czy City Cafe. Dopełnieniem są salon fryzjerski, salon masażu i rehabilitacji, a w niedalekiej przyszłości punkt fizjoterapii i przedszkole dla 120 dzieci.

Za projekt architektoniczny Alchemii odpowiada znana pracownia APA Wojciechowski Architekci. Pierwsze trzy etapy Alchemii zostały sprzedane funduszom inwestycyjnym. Z kolei biurowiec Argon na początku marca br., został zakupiony przez filipińskiego inwestora, Grupę ISOC. Wartość transakcji wyniosła ok. 92 mln euro netto i jest do tej pory największą w historii firmy Torus.

Inne wiadomości o Alchemia, Biurowiec Neon, APA Wojciechowski Architekci, Torus

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.