Warszawa w tym roku dużym placem budowy


2008.01.02
Autor: Gazeta Wyborcza
2008 dla Warszawy będzie rokiem przełomowym. Po 25 latach budowy pierwszej linii metra wreszcie inwestycja zostanie zakończona. Ten rok jest także ostatnim blaszaka ParcPolu na pl. Defilad.

W 2008 roku rozpocznie się i zakończy wiele ważnych inwestycji w mieście.

W połowie roku zakończy się budowa pierwszej linii metra. Po wakacjach planowane jest oddanie do użytku trzech ostatnich stacji: Stare Bielany, Wawrzyszew i Młociny pod Hutą Warszawą. Wcześniej ma być otwarty przystanek Słodowiec u zbiegu Kasprowicza i Duracza.

Na Tamce powstanie Centrum Chopinowskie. To jedna z najważniejszych inwestycji związanych z przypadającym na 2010 r. Rokiem Chopinowskim.

Także na ten rok przypada otwarcie długo wyczekiwanej hali odlotów nowego terminalu na Okęciu. Pierwsi pasażerowie najprawdopodobniej skorzystają z nowej hali pod koniec marca.

W 2008 roku rozpocznie się wiele ważnych inwestycji, które ułatwią warszawiakom życie w mieście, np. komunikacyjne.

Najpewniej na wiosnę rozpocznie się budowa 10,5-km trasy ekspresowej od Powązek przez Koło, Górce do Konotopy na granicy Ursusa i Piastowa. Będzie to przedłużenie Trasy Armii Krajowej do przyszłej autostrady A2, a zarazem fragment ekspresowej obwodnicy Warszawy. Czas budowy to trzy lata.

W ciągu dwóch lat oddany ma zostać także najwyższy mieszkalny wieżowiec w stolicy, czyli apartamentowcem zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda przy ulicy Złotej.

Lato to początek budowy Centrum Nauki Kopernik, który ma być gotowy w 2009 roku) oraz odbudowy Pałacu Saskiego z przeznaczeniem na ratusz Warszawy.

Jesienią zaczną się pierwsze prace budowlane związane ze Stadionem Narodowym. Będzie to wbijanie pali na Stadionie Dziesięciolecia, na których oprze się nowa budowla. Docelowy kształt stadionu zobaczymy na przełomie stycznia i lutego.

Z końcem roku doczekamy się w końcu budowy mostu Północnego (ma być gotowy pod koniec 2010 r.) i tzw. mostu Krasińskiego, który połączy Żoliborz z Bródnem.

W Białołęce rozpocznie się spóźniona rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka. Dzięki niej za parę lat stolica przestanie wrzucać ścieki do Wisły.

Czeka nas też budowa monstrualnego kompleksu biurowego Polnordu na granicy Wilanowa i Ursynowa. Ma mieć tyle biur, co cały Poznań - w sumie 150 tys. m kw.

Będziemy też świadkami końca pawilonu MarcPola na pl. Defilad. Prace rozbiórkowe mają się zacząć za rok.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.