Varso Place z kredytem refinansującym w rekordowej kwocie prawie 0,5 mld euro


2023.02.07
Autor: Piotr Maślak
HB Reavis z rekordowym kredytem refinansującym budowę flagowej inwestycji w Warszawie - Varso Place. Konsorcjum czterech banków przyznało firmie niespełna 0,5 mld euro kredytu, co sprawia, że jest to najwyższa tego typu transakcja w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Varso Place to kompleks trzech budynków zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy, w sąsiedztwie Dowrca Centralnego. Inwestycja dostarczyła na stołeczny rynek łącznie 144 000 metrów kwadratowych powierzchni, w tym biura, hotel, centrum innowacji, a także przestrzeń handlowo-usługową. Inwestorem jest HB Reavis.

Firma otrzymała właśnie rekordowy kredyt refinansujący realizację inwestycji. Konsorcjum czterech banków przyznało aż 475 mln euro, co jest najwyższą transakcją tego typu w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kredytu udzieliły banki w składzie: Santander Bank Polska jako Agent Kredytu i Underwriter (165 mln euro), Bank Pekao S.A. jako Agent Zabezpieczeń (85 mln euro), Helaba (125 mln euro) oraz Berlin Hyp (100 mln euro) jako Pierwotni Kredytodawcy, które przyznało HB Reavis dodatkowe środki na zrefinansowanie przedsięwzięcia – kwota kredytu wzrosła z 350 do 475 mln euro.

Uzyskane finansowanie dla Varso Place po raz kolejny potwierdza naszą pozycję na europejskim rynku nieruchomości. W wymagających czasach pozostajemy stabilnym i wiarygodnym partnerem dla czołowych instytucji finansowych w regionie. To dobry prognostyk przed startem nowych projektów, które planujemy na kluczowych rynkach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak Varso Place, będą to pierwszorzędne inwestycje i punkt odniesienia na rynku pod względem jakości, rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i portfolio najemców
powiedział: Peter Pecnik, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy HB Reavis

W transakcji firma HB Reavis korzystała z doradztwa kancelarii Dentons. Na rzecz konsorcjum banków doradzała firma DLA Piper. Doradcą technicznym był Arcadis.

Wyróżniającą się częścią kompleksu Varso Place jest 310-metrowy wieżowiec Varso Tower, który został oddany do użytku w ubiegłym roku. Drapacz chmur, który jest najwyższym biurowcem w Unii Europejskiej został zaprojektowany przez renomowaną pracownię Foster + Partners.

Komentarze


 • Arek
  Gość
  2023-02-07 18:14:19
  No to są pieniądze na kolejnego tego typu inwestycje w Warszawie

 • Darecki
  Gość
  2023-02-07 19:26:32
  Oj przydałby się w centrum jeszcze jeden wieżowiec o podobnej wysokości, może jedynie z krótszym masztem:)

 • Edek
  Gość
  2023-02-08 08:52:42
  To jest wiezowiec normalnej wysokości, za dużo buduje się małych, mini wieżowców po ok. 100 metrów. Po co to komu. Żadnego wrażenia nie robią. Jedźcie sobie na Manhattan i zobaczcie jak wysokie robią wrażenie .

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.