Tak nowoczesnej zajezdni w Polsce jeszcze nie było. Inwestycja za ponad 650 mln zł w Warszawie


2022.11.14
Autor: Bartosz Motorek
Za kwotę ponad 650 mln zł powstaje najnowocześniejsza i najbardziej zielona zajezdnia tramwajowa w Polsce. W zajezdni na Annopolu trwają prace budowlane, które zakończą się na początku 2024 roku.

Zajezdnia na Annopolu to piąty tego typu obiekt w Warszawie. Inwestycja powstaje na terenie o powierzchni prawie 12 hektarów i wyposażona zostanie w inteligentny system sterowania. Będzie to najnowocześniejsza i najbardziej zielona zajezdnia tramwajowa w Polsce.

W zajezdni na Annopolu serwisowane będą składy, które obsłużą również planowane trasy - do Wilanowa i wzdłuż ul. Kasprzaka, a także kolejnych linii: do dworca Warszawa Zachodnia, na Gocław i wzdłuż ul. Modlińskiej. Długość wszystkich torów w obiekcie, po których będą się poruszać serwisowane tramwaje, wyniesie ponad 14 km. W zajezdni serwisowanych będzie 150 niskopodłogowych tramwajów, co pozwoli na lepsze skomunikowanie prawobrzeżnej Warszawy z pozostałą częścią miasta.

Zajezdnia na Annopolu to łącznie 14 budynków, z których trzy zostaną przeznaczone dla tramwajów: hala remontowa, hala obsługi technicznej i hala postojowa. Mieściły się tu będą stanowiska diagnostyczne, lakiernia, myjnie oraz tokarka podtorowa do regeneracji kół, dzięki której tramwaje nie hałasują na warszawskich torowiskach. Pozostałe budynki będą służyły pod biura, pomieszczenia techniczne oraz socjalne.

Inwestycja będzie miała charakter proekologiczny z odnawialnymi źródłami energii. Dodatkowo powierzchnia zajmowana przez rośliny wyniesie ok. 20 proc. terenu zajezdni. Sterowanie zwrotnicami i semaforami będzie odbywało się automatycznie bez udziału motorniczych.

Koszt budowy nowej zajezdni w Warszawie to 655,1 mln zł brutto, z czego część została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.