Specjalna platforma widokowa do śledzenia projektu Varso

2017.11.13

Na działce przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej w Warszawie, na której powstanie ogromny kompleks biurowy Varso, dobiega końca wykonanie ścian szczelinowych, stanowiących obrys dla przyszłych kondygnacji podziemnych. Inwestorem projektu jest HB Reavis.

Na największym placu budowy w centrum stolicy, gdzie powstaje kompleks Varso, pracuje obecnie około dwustu pracowników, a w szczytowym momencie prac każdego dnia będzie ich nawet tysiąc. Tuż obok Dworca Centralnego, jednocześnie powstają trzy budynki realizowane przez firmę HB Reavis.

Na działce przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej trwają prace części podziemnej kompleksu. W ostatnim czasie na budowie pojawił się pierwszy żuraw wieżowy, w kolejnych miesiąca pojawi się łącznie aż jedenaście.Prace budowlane rozpoczęły się od zmodernizowania przebiegającej przez teren Varso miejskiej sieci ciepłowniczej, przekładek prowadzących tędy światłowodów oraz rozbiórki dawnej infrastruktury podziemnej. Następnie przystąpiono do wykonywania tzw. ścian szczelinowych oraz baret, czyli odpowiednio elementów konstrukcyjnych stanowiących ściany podziemnych garaży oraz poprawiających stabilność posadowienia budynków.

Generalny wykonawca inwestycji Varso zrealizował już około 80 proc. konstrukcji ścian szczelinowych. Ta część kompleksu będzie gotowa w grudniu br. Następnie rozpoczną się intensywne wykopy, aby mogła rozpocząć się budowa konstrukcji żelbetowej płyty fundamentowej, która znajdzie się na głębokości ok. 19 metrów pod ziemią, oraz 4-kondygnacyjnego garażu.

Wykonawca na bieżąco prowadzi też pomiar poziomu wód gruntowych oraz monitoring geodezyjny sąsiednich budynków i torów kolejowych w tunelu średnicowym.

W trakcie prowadzenia prac natrafiono na głaz narzutowy. W połowie października przy pomocy ciężkiego sprzętu podniesiono ważące prawie 60 ton nietypowe znalezisko.

Kompleks Varso składał się będzie z trzech budynków. 230-metrowy wieżowiec z iglicą sięgającą nawet 310 metrów, oferował będzie nie tylko pomieszczenia biurowe, ale także restaurację z tarasem widokowym zlokalizowaną na szczycie wieżowca. Ta część inwestycji została zaprojektowana przez pracownię Foster + Partners.

Dwa pozostałe budynki to projekt warszawskiego biura HRA Architekci. W obiektach znajdą się biura oraz hotel, a na parterach - kryty pasaż z restauracjami i sklepami. Dwa niższe budynki będą gotowe w 2019 roku, a ponad 300-metrowy wieżowiec - rok później.

Prace przy budowie części podziemnej zakończą się w połowie 2018 roku. Realizację kompleksu Varso można śledzić dzięki tymczasowej platformie widokowej, którą właśnie otwarto od strony alei Jana Pawła II.

Varso może pochwalić się pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell. Inwestycja jest realizowana także w zgodzie z wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM na najwyższym poziomie "Outstanding".

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.