Pozwolenie na budowę dla 310-metrowego wieżowca w Warszawie

2016.11.14

Firma HB Reavis dostała pozwolenie na budowę dla najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Obiekt wraz z iglicą osiągnie 310 metrów wysokości.

Przy ulicy Chmielnej 69-71, firma HB Reavis wybuduje kompleks składający się z 230-metrowego wieżowca, który wraz z 80-metrową iglicą przekroczy wysokość 300 metrów. Obok wysokościowca powstaną dwa mniejsze budynki o wysokości 103 i 81 metrów. Łączna powierzchnia warszawskiej inwestycji wyniesie 140 000 metrów kwadratowych. Kompleks biurowy powstanie w samym centrum Warszawy, naprzeciwko Dworca Centralnego.

Słowacki deweloper HB Reavis planuje rozpocząć budowę jeszcze w tym roku. Obecnie firma czeka na uprawomocnienie się decyzji warszawskiego magistratu. Realizacja inwestycji rozpocznie się od rozbiórki pomieszczeń podziemnych, znajdujących się na działce przy ulicy Chmielnej.

Całość realizowana będzie w trzech etapach. W pierwszej kolejności powstanie część podziemna, która będzie wspólna dla wszystkich trzech budynków. 310-metrowy wieżowiec ma być gotowy w 2020 roku.

Nad projektem architektonicznym pracuje pracownia Foster and Partners, której założycielem jest sir Norman Foster. Architekt zaprojektował takie budynki jak: Commerzbanku we Frankfurcie, nowe Wembley w Londynie czy lotnisko na sztucznej wyspie w Hongkongu, a w Polsce odpowiada za projekt biurowca Metropolitan.

Robocza nazwa inwestycji to Chmielna Business Center, jednak inwestor nie podał jeszcze oficjalnej nazwy pod którą realizowany będzie warszawski projekt. Pozwolenie na budowę kompleksu, choć jeszcze nieprawomocne, widnieje już na stronie ratusza.

Przypomnijmy, że działkę pod inwestycję, firma HB Reavis zakupiła w 2011 roku od PKP za 171 mln zł.

Źródło: Eurobuild CEE

Komentarze


 • OKEY
  Gość
  2016-11-14 23:06:27
  Gratuluje Warszawie wspaniałych wieżowców.
  Ale wieżowce to nie kominy są oczywiście różne podejścia do liczenia ich wysokości jednak najlepszą metodą i najbardziej miarodajną jest liczenie wysokości wieżowców "do dachu" .

  Bzdurne liczenie iglic doprowadziło kiedyś do fikcyjnie najwyższego budynku świata czyli Petronas Tower . Podczas gdy tak naprawdę nigdy nie był to najwyższy budynek.

  A ten wieżowiec w Wawie będzie miał 230 metrów do dachu i kropka.

  Oznacza to że do najwyższych w UE jednak trochę mu będzie brakowało ...

 • m2
  Gość
  2016-11-15 11:13:07
  Iglica zajebista, czepiasz się :P

 • winkiel82
  Gość
  2016-11-17 14:41:33
  Iglica jest integralną częścią budynku, a maszt już nie.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.