Griffin Group wybuduje biurowiec w miejsce domu meblowego Emilia?

2013.01.10

Włączenie pawilonu handlowego Emilia przy ul. Emilii Plater w Warszawie do gminnej ewidencji zabytków jest niezgodne z wytycznymi Ministra Kultury o sposobie prowadzenia tejże ewidencji.

- 3 stycznia tego roku przekazaliśmy Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków zalecenia Ministra Kultury określające zasady prowadzenia gminnej ewidencji zabytków. Minister sprecyzował, że ewidencja zabytków jest zbiorem przeznaczonym wyłącznie dla zabytków (tzn. odpowiadających definicji zabytku zamieszczonym w art. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami). Oznacza to, że dom meblowy Emilia - jako obiekt współczesny - nie może być uznawany za zabytek i włączony do gminnej ewidencji - powiedziała Agnieszka Żukowska, rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Oznaczałoby to, że obecny właściciel - firma Griffin Group - pozbył się problemu, który blokował jego plany inwestycyjne względem budynku. ­- Podtrzymujemy propozycję, aby w nowym budynku swoją docelową siedzibę znalazło Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na odpowiedź władz miasta czekamy do 15 stycznia ? powiedział Przemysław Krych, prezes zarządu Griffin Group.

W miejscu, gdzie on stoi, inwestor chce wybudować biurowiec Nowa Emilia o powierzchni całkowitej 41 tys. mkw. oraz wysokości porównywalnej z hotelem InterContinental (około 164 m).

Najemcą budynku jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Źródło: Eurobuild

Komentarze


  • Michał
    Gość
    2013-01-12 11:41:35
    Mam tendencje aby przyjmować raczej optymistyczne warianty, ale w przypadku Emilii, mam wrażenie, że ktoś chciał załatwić firmę Griffin - może jakieś porachunki osobiste? To oczywiste, że firma ma zarabiać i nie można mieć do niej pretensji, że chce stawiać wieżowiec na miejsce Emilii.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.