Ekspozycja Historyczna w nowej inwestycji na Powislu

2014.03.24

Inwestor kompleksu biurowo-mieszkaniowo-handlowego realizowanego na warszawskim Powiślu na terenie dawnego zakładu przemysłowego wytwarzającego energię elektryczną ujawnia kolejne szczegóły rewitalizacji obiektu, których celem jest przybliżanie przeszłości tego miejsca.

W ramach inwestycji Hochtief Development Poland Sp. z o.o. wyeksponuje: tablicę pamiątkową z 1976 r. i nową tablicę przedstawiającą niemal 100-letnie dzieje zakładu.

Z informacjami dotyczącymi historii fabryki i z rolą jaką odegrała ona dla Warszawy będą mogli zapoznać się wszyscy mieszkańcy, klienci i użytkownicy biur, bowiem tablice zostaną zlokalizowane w ogólnodostępnych przestrzeniach - w rewitalizowanym budynku dawnej maszynowni (D2), której parter zostanie zaadaptowany na pasaż handlowo-usługowy. Pierwszy element specjalnie tworzonej Ekspozycji Historycznej będzie stanowiła granitowa tablica pamiątkowa z 25 kwietnia 1976 r. ufundowana przez pracowników Energetyki Warszawskiej o treści:

W tym miejscu w dniu 25 kwietnia 1945 roku uroczyście uruchomiono pierwszy turbozespół odbudowany po wyzwoleniu jako symbol odnowy energetyki


Tuż pod nią umieszczona zostanie nowa tablica informacyjna zawierająca wszystkie najważniejsze daty z przeszłości zakładu - począwszy od jego powstania w 1904 r. aż do 2003 r., gdy wyłączono go z użytkowania.

Budowa obiektu przemysłowego na stołecznym Powiślu, który z przerwami działał przez niemal 100 lat, wyznaczała początek epoki elektryczności w Warszawie. Przeszłość zakładu bezpośrednio wiąże się również z okresem Powstania Warszawskiego. Jego znaczenie dla stolicy jest nie do przecenienia, dlatego uważamy, że naszym obowiązkiem jest realizacja inwestycji w sposób, który łączy wymagania współczesnych czasów z poszanowaniem tradycji miejsca


- mówi Piotr Stark, Członek Zarządu Hochtief Development Sp. z o.o.

Umiejscowienie tablic pamiątkowych jest częścią całościowego Programu Rewitalizacji, który w ramach inwestycji obejmuje ponowne wykorzystanie kilkudziesięciu cennych historycznie detali i elementów. Na przykład na otwartym Placu Historii wyeksponowana zostanie zabytkowa lokomotywa, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorowany zostanie przebieg torów kolejowych i kształt komina.

Przypomnijmy, że kompleks biurowo-handlowo-mieszkaniowy, którego inwestorem jest Hochtief Development Poland powstanie między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W budynkach historycznych, rewitalizowanych w ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków oraz w pięciu obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 41 tys. mkw. powierzchni, w tym: ok. 26 295 mkw. biur, 9 500 mkw. handlu i usług, 103 mieszkania oraz 384 miejsca na parkingu podziemnym. W ramach inwestycji powstaną również otwarte dla wszystkich mieszkańców place miejskie: Plac Wiślany, Plac Przyrody, Plac Techniki i Plac Historii. Kompleks zostanie oddany do użytku w ciągu 2 lat od rozpoczęcia budowy.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.