Czy lex deweloper pomoże zrealizować inwestycję na terenach dawnej fabryki Perun w Warszawie?


2022.08.10
Autor: Piotr Maślak
Rewitalizacja poprzemysłowych zabudowań, pasaże handlowo-usługowe, a także osiedle mieszkaniowe - tak wygląda projekt inwestycji na terenach dawnej fabryki Perun na pograniczu Grochowa i Kamionka. Inwestorem jest spółka Grochowska 301/305, powiązana z Soho Development, która chce zrealizować kompleks w ramach procedury „lex deweloper".

Spółka Grochowska 301/305 przygotowuje się do złożenia wniosku o pozwolenie na realizację inwestycji w ramach procedury „lex deweloper". Na terenie dawnej fabryki sprzętu spawalniczego Perun założonej w 1910 roku, która wpisana jest do rejestru zabytków, ma powstać kompleks mieszkaniowo-usługowy pod nazwą "Fabryka Perun". Inwestycja zlokalizowana jest przy ulicy Grochowskiej 301/305 na Pradze Południe.

Pierwotnie inwestycja zakładała budowę około 350 mieszkań, a odrestaurowane hale miały być mniej wyeksponowane. W najnowszej koncepcji przygotowanej przez renomowaną pracownię WWAA, lokali mieszkalnych ma być mniej, a budynki o nieco mniejszych gabarytach. Fabryka Perun ma zaoferować około 270 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i układach w budynkach o zabudowie od trzech do pięciu pięter z 7-kondygnacyjną dominantą. Nowa koncepcja inwestycji zakłada cofnięcie linii zabudowy, aby lepiej wyeksponować odrestaurowane hale. Na dachu dominanty pojawi się odtworzony neon dawnej fabryki.

Część handlowo-usługowa o łącznej powierzchni około 2 000 mkw. znajdzie się w parterach od strony ul. Grochowskiej. Usługi znajdą się także wewnątrz zespołu. Pomiędzy budynkami powstaną piesze pasaże oraz ogólnodostępny plac.

W zabytkowych halach o łącznej powierzchni około 1 200 mkw., które pieczołowicie zostaną odrestaurowane, planowana jest przestrzeń pod restauracje i sklepy.

Komentarze


 • Warszawiak
  Gość
  2022-08-10 15:10:09
  pomysł przedni - ratować to co jeszcze można, odbudować wszystko co stanowi wartość kulturalną i historyczną :)

 • Warszawiak
  Gość
  2022-08-10 15:10:09
  pomysł przedni - ratować to co jeszcze można, odbudować wszystko co stanowi wartość kulturalną i historyczną :)

 • Pomidor
  Gość
  2022-08-24 10:56:24
  My na osiedlu korzystamy z pomocy zarządcy Fadrowskiego, pomoc przy ogarnięciu wszystkich rzeczy jest o wiele prostsza no i zarząd słucha naszych pomysłów, żyje się o wiele lepiej

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.