Rewitalizacja dawnych zakładów Perun na Kamionku? Radni podejmą decyzję


2023.03.13
Autor: Piotr Maślak
Inwestor projektu rewitalizacji terenów po dawnych zakładach Perun na Kamionku czeka już tylko na zgodę stołecznych radnych. Inwestycja po konsultacjach społecznych zmniejszyła m.in. liczbę mieszkań, a zwiększyła ilość miejsc parkingowych. Inwestor zaproponował ponadto pakiet gwarantowanych inwestycji publicznych.

W miniony wtorek, 7 marca zakończyło się składanie ewentualnych uwag do projektu, który zakłada rewitalizację zabytkowych hal wraz z budową nowoczesnych budynków wielorodzinnych na terenie po dawnych zakładach Perun na Kamionku. Inwestor wprowadził kilka istotnych zmian w projekcie w porównaniu do koncepcji zaprezentowanej w grudniu ubiegłego roku. Obecnie inwestycja czeka już na decyzję stołecznych radnych.

Projekt Fabryki Perun będzie przedmiotem głosowania stołecznych radnych, jednak jego ostateczny kształt to nie tylko efekt dialogu przeprowadzonego z lokalną społecznością, ale także starannie przemyślanej strategii przyjętej przez Prezydenta m. st. Warszawy oraz współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W trakcie dialogu z mieszkańcami uwzględniane były ich opinie i sugestie, co pozwoliło na dopracowanie szczegółów projektu tak, aby jak najlepiej spełniał potrzeby społeczności lokalnej i jednocześnie respektował wartość zabytkowej architektury Warszawy.

Mniejsza skala zabudowy


W porównaniu do koncepcji z 2022 roku, w inwestycji zmniejszono liczbę mieszkań, poprzez obniżenie wysokości budynków od ulicy Stanisława Augusta, zwiększyła się liczba miejsc parkingowych do 268, a także usytuowanie wjazdu do garażu podziemnego od strony ulicy Grochowskiej. W ramach projektu Fabryka Perun powstanie 266 mieszkań, natomiast pofabryczne hale, które poddane zostaną rewitalizacji, oferowały będą przestrzeń usługową o łącznej powierzchni wynoszącej około 1 200 mkw. Pozytywna ocena ekspertów Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca układu urbanistycznego, relacji z istniejącą zabudową oraz gabarytów projektowanych budynków w Perunie zaowocowała wydaniem tzw. zaleceń konserwatorskich. Zgodnie z decyzją środowiskową zasadzone zostaną 54 drzewa.

Większość budynków nowego kompleksu na Kamionku będzie miała wysokość 5 lub 6 pięter. Architekci dostosowali też szerokość projektowanych elewacji, które odpowiadają szerokości fasad w sąsiedztwie. Z kolei wysokość parterów nowych budynków w Perunie dostosowano do wysokości zabytkowych hal. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada biuro WWAA.

Ostateczną decyzję w sprawie zgody na realizację Fabryki Perun podejmie Rada m.st. Warszawy.

Przedsięwzięciu towarzyszy pakiet gwarantowanych inwestycji publicznych o wartości blisko 9 mln złotych, w tym przekazanie do dyspozycji samorządu w pełni wyposażonego lokalu na cele edukacyjne oraz odnowienie prawie półhektarowego, miejskiego skweru.

Historia miejsca


Fabryka Perun jest jednym z najstarszych przykładów architektury przemysłowej na Grochowie. Od 1913 roku funkcjonował w tym miejscu zakład przedsiębiorstwa "Perun" Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów. Była to pierwsza w naszym kraju fabryka wytwarzająca nowoczesny sprzęt spawalniczy. Budynki fabryki przetrwały obie wojny światowe, a ona sama, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.