Rewitalizacja dawnych zakładów Perun na Kamionku? Radni podejmą decyzję


2023.03.13
Autor: Piotr Maślak
Inwestor projektu rewitalizacji terenów po dawnych zakładach Perun na Kamionku czeka już tylko na zgodę stołecznych radnych. Inwestycja po konsultacjach społecznych zmniejszyła m.in. liczbę mieszkań, a zwiększyła ilość miejsc parkingowych. Inwestor zaproponował ponadto pakiet gwarantowanych inwestycji publicznych.

W miniony wtorek, 7 marca zakończyło się składanie ewentualnych uwag do projektu, który zakłada rewitalizację zabytkowych hal wraz z budową nowoczesnych budynków wielorodzinnych na terenie po dawnych zakładach Perun na Kamionku. Inwestor wprowadził kilka istotnych zmian w projekcie w porównaniu do koncepcji zaprezentowanej w grudniu ubiegłego roku. Obecnie inwestycja czeka już na decyzję stołecznych radnych.
Koncepcja zagospodarowania terenów dawnej fabryki Perun, wiz. WWAA

Projekt Fabryki Perun będzie przedmiotem głosowania stołecznych radnych, jednak jego ostateczny kształt to nie tylko efekt dialogu przeprowadzonego z lokalną społecznością, ale także starannie przemyślanej strategii przyjętej przez Prezydenta m. st. Warszawy oraz współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W trakcie dialogu z mieszkańcami uwzględniane były ich opinie i sugestie, co pozwoliło na dopracowanie szczegółów projektu tak, aby jak najlepiej spełniał potrzeby społeczności lokalnej i jednocześnie respektował wartość zabytkowej architektury Warszawy.
Koncepcja zagospodarowania terenów dawnej fabryki Perun, wiz. WWAA

Mniejsza skala zabudowy


W porównaniu do koncepcji z 2022 roku, w inwestycji zmniejszono liczbę mieszkań, poprzez obniżenie wysokości budynków od ulicy Stanisława Augusta, zwiększyła się liczba miejsc parkingowych do 268, a także usytuowanie wjazdu do garażu podziemnego od strony ulicy Grochowskiej. W ramach projektu Fabryka Perun powstanie 266 mieszkań, natomiast pofabryczne hale, które poddane zostaną rewitalizacji, oferowały będą przestrzeń usługową o łącznej powierzchni wynoszącej około 1 200 mkw. Pozytywna ocena ekspertów Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca układu urbanistycznego, relacji z istniejącą zabudową oraz gabarytów projektowanych budynków w Perunie zaowocowała wydaniem tzw. zaleceń konserwatorskich. Zgodnie z decyzją środowiskową zasadzone zostaną 54 drzewa.
Koncepcja zagospodarowania terenów dawnej fabryki Perun, wiz. WWAA

Większość budynków nowego kompleksu na Kamionku będzie miała wysokość 5 lub 6 pięter. Architekci dostosowali też szerokość projektowanych elewacji, które odpowiadają szerokości fasad w sąsiedztwie. Z kolei wysokość parterów nowych budynków w Perunie dostosowano do wysokości zabytkowych hal. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada biuro WWAA.

Ostateczną decyzję w sprawie zgody na realizację Fabryki Perun podejmie Rada m.st. Warszawy.

Przedsięwzięciu towarzyszy pakiet gwarantowanych inwestycji publicznych o wartości blisko 9 mln złotych, w tym przekazanie do dyspozycji samorządu w pełni wyposażonego lokalu na cele edukacyjne oraz odnowienie prawie półhektarowego, miejskiego skweru.

Historia miejsca


Fabryka Perun jest jednym z najstarszych przykładów architektury przemysłowej na Grochowie. Od 1913 roku funkcjonował w tym miejscu zakład przedsiębiorstwa "Perun" Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów. Była to pierwsza w naszym kraju fabryka wytwarzająca nowoczesny sprzęt spawalniczy. Budynki fabryki przetrwały obie wojny światowe, a ona sama, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.