Przy metrze Kabaty wyrośnie duże osiedle mieszkaniowe? Deweloper rozpoczyna konsultacje


2024.06.03
Autor: Piotr Maślak
Szykuje się duża inwestycja mieszkaniowa z częścią usługową i miejskim placem w sąsiedztwie metra Kabaty na warszawskim Ursynowie. Projekt realizowany jest w ramach specustawy "lex deweloper", dlatego deweloper planuje przeprowadzić szereg inwestycji towarzyszących, w tym m.in. rozbudowę szkoły podstawowej.

Grupa Echo Investment jest właścicielem terenu przy metrze Kabaty od pięciu lat. Najnowszy pomysł Archicom, spółki należącej do tej grupy, zakłada zagospodarowanie terenu poprzez budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych z miejskim placem otoczonym gastronomią i usługami oraz sklepem spożywczym. Inwestycja powstać ma w ramach specustawy mieszkaniowej "lex deweloper", dlatego przeprowadzony zostanie dialog, w którym deweloper pozna opinie mieszkańców i lokalnych organizacji społecznych.

Działka przy alei Komisji Edukacji Narodowej 14 może wkrótce przejść prawdziwą metamorfozę. Jeżeli stołeczny samorząd wyrazi zgodę na realizację inwestycji, to w sąsiedztwie metra Kabaty wyrośnie duże osiedle z częścią handlowo-usługową. Zaprezentowana wizja przez firmę Archicom jest zgodna z przyjętymi w Warszawie lokalnymi standardami urbanistycznymi i architektonicznymi. Ponadto deweloper uzyskał pozytywną opinię Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Koncepcja inwestycji przy metrze Kabaty, wiz. materiały dewelopera

Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia WWAA. Centralnym punktem inwestycji ma być Rynek Kabacki, czyli nowy miejski plac o powierzchni 3 500 mkw., który zostanie wypełniony zielenią i otoczony kawiarniami wraz z restauracjami. Cyklicznie pojawiać ma się w tym miejscu jarmark świąteczny czy targ śniadaniowy. Z placu mieszkańcy dostaną się bezpośrednio ma poziom -1, gdzie ulokowany zostanie sklep spożywczy. W części parterowej budynków zaprojektowano lokale usługowe, w tym np. piekarnię, fryzjera czy aptekę. Lokale handlowo-usługowe zajmą łącznie blisko jedną piątą powierzchni całego projektu. Uzupełnieniem będą zielone skwery i dziedzińce, na których zasadzone zostanie ponad 150 drzew.
Koncepcja inwestycji przy metrze Kabaty, wiz. materiały dewelopera

Pomiędzy budynkami będzie atrakcyjna przestrzeń publiczna, która nie zostanie ogrodzona. Ruch samochodowy przeniesiemy do podziemnego garażu, a na powierzchni priorytet będą mieli piesi i rowerzyści. W ten sposób dojście do metra, spacer do lasu czy wyprawa na małe zakupy będą wygodniejsze. Powierzchnia biologicznie czynna zajmie aż 30% terenu, z czego blisko 15% to zieleń na gruncie rodzimym. Zaprojektowane budynki wpisują się skalą w kompozycję istniejącej w sąsiedztwie zabudowy
powiedział: Krzysztof Mazanek, partner w pracowni WWAA
Koncepcja inwestycji przy metrze Kabaty, wiz. materiały dewelopera

Osiedle składało się będzie z budynków o zróżnicowanej wysokości - maksymalna zabudowa znajdzie się u zbiegu z ulicą Wąwozową, gdzie obiekt będzie miał 11 pięter. Kolejne nowe budynki wzdłuż al. KEN będą harmonijnie kontynuować istniejącą linię zabudowy o wysokości 6 pięter. Łącznie inwestycja dostarczy na stołeczny rynek 500 mieszkań o metrażach od 27 do 132 mkw., i strukturze od jednego do pięciu pokoi.

Deweloper zobowiązał się do partycypacji w rozbudowie infrastruktury oświatowej, rekreacyjnej i drogowej w dzielnicy Ursynów. Inwestor jest gotowy rozbudować Szkołę Podstawową przy ul. Jerzego Zaruby 7 o dodatkowe klasy do nauki. Ponadto kilkadziesiąt miejsc w podziemnej hali garażowej będą ogólnodostępne. Remont przejdzie aleja Komisji Edukacji Narodowej, gdzie zaplanowano nową nawierzchnię, chodniki i ścieżki rowerowe. Przedłużona zostanie ul. J. Iwanowa-Szajnowicza, co skróci drogę do lasu, szkoły podstawowej oraz przedszkola i dalej w stronę ul. J. Zaruby.

Realizacja przedstawionych planów jest też szansą na powstanie Miejsca Aktywności Lokalnej, które będzie pełnić funkcję społeczną i kulturalną.

Komentarze


  • MarcinMC
    Użytkownik
    2024-06-04 09:41:23
    Nie chcieli usług będą mieć bloki i bogaczy za oknem swoich starych bloków

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.