38 wniosków o warunki zabudowy dla wieżowców w stolicy


2008.03.21
Autor: Życie Warszawy
W ciągu najbliższych trzech lat mógłby powstać pierwszy budynek wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Ale na razie zamiast decyzji są ciągłe dyskusje - informuje Życie Warszawy

W miejskim Biurze Architektury leży dziś 38 wniosków o warunki zabudowy dla gmachów od 100 do 180 metrów. W tym dziewięć na drapacze powyżej 180 m. Urzędnicy przygotowali wizualizację, jak wyglądałaby panorama stolicy, gdyby wszystkie zostały zrealizowane.

Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada: - Chcemy mieć centrum identyfikowalne i porównywalne poziomem do innych stolic europejskich. Więc nowe wieżowce, także wyższe od PKiN, powinni projektować znani w świecie architekci, żeby Śródmieście było wreszcie wizytówką Warszawy, a nie powodem do kpin.

Nie przesądza, czy prekursorem przełamania wysokości Pałacu będzie 'błękitny kaktus' Zahy Hadid przy Marriotcie (257 m), 'cokół' Kulczyk Holding przy pl. Zawiszy (260 m) czy jeszcze inny drapacz chmur projektowany np. w miejscu hotelu Holiday Inn (ponad 300 m).

Na pewno firma Lilium (właściciel Marriotta, budować będzie według projektu Hadid) ma szanse dostać warunki zabudowy jako pierwsza. Wystąpiła o nie już jesienią ubiegłego roku. - Wydanie ich to kwestia kilku miesięcy - stwierdza Wojciechowicz. - Pierwsza wieża wyższa od PKiN mogłaby powstać w trzy lata.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.