Ruszyła przebudowa zabytkowego dworca w Sochaczewie. Jakie zmiany czekają podróżnych?


2022.04.26
Autor: Urbanity.pl
Rozpoczęła się przebudowa i renowacja neorenesansowego dworca kolejowego w Sochaczewie. Generalny wykonawca inwestycji przejął już plac budowy.

Dworzec w Sochaczewie poddany zostanie renowacji z dbałością o historyczny detal. Inwestycja sprawić ma, że obiekt stanie się dla podróżnych komfortowy, funkcjonalny i łatwo dostępny. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy.

W pierwszej kolejności wykonawca przystąpi do robót związanych z przygotowaniem dworca tymczasowego, który wybudowany zostanie z pięciu kontenerów i powstanie po prawej stronie dworca, patrząc od ulicy Henryka Sienkiewicza. Tymczasowy dworzec będzie posiadał klimatyzowaną poczekalnię o powierzchni 26 m kw., kasę biletową oraz toalety.

Neorenesansowy dworzec w Sochaczewie powstał w latach 1901-1903 i od dłuższego czasu potrzebował przebudowy. W ramach inwestycji zostaną wyczyszczone oraz naprawione powstałe ubytki, a także odtworzony na wzór historycznej lub renowacja stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. W górnym naświetlu wejścia głównego pojawi się zegar, a całość zostanie podkreślona nową iluminacją.

Wewnątrz dworca także widoczne będą większe zmiany. W parterze mieścił się będzie hol pełniący funkcję poczekalni z ławkami, gablotami z rozkładami jazdy, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowym system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Przebudowany zostanie układ komunikacyjny, a wzdłuż fasady dworca pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz 9 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych.

Koszt inwestycji to 9 mln zł brutto. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia Demiurg z Poznania, natomiast wykonawcą prac budowlanych jest P.P.H.U. SOCHBUD S.C. z Sochaczewa. Przebudowany dworzec zostanie oddany do użytku wiosną 2023 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.