Neorenesansowy dworzec w Sochaczewie odzyska dawny blask. Rusza przebudowa obiektu


2022.04.08
Autor: Urbanity.pl
Wybudowany w latach 1901-1903 dworzec kolejowy w Sochaczewie przejdzie gruntowny remont. Inwestycja sprawi, że obiekt zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych.

Niewielki, neorenesansowy dworzec w Sochaczewie zostanie zmodernizowany. Podpisana została właśnie umowa z wykonawcą prac, który dostosuje obiekt z lat 1901-1903 do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych.

W ramach przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Wyczyszczone zostaną oraz naprawione powstałe ubytki oraz odtworzone na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Wykonawca wymieni ponadto poszycie dachowe. W górnym naświetlu wejścia głównego pojawi się stylizowany zegar. Efekt przebudowy dworca w Sochaczewie pokreśli nowa iluminacja.

Z kolei wewnątrz dworca, w parterze mieścił się będzie hol pełniący funkcję poczekalni z ławkami, gablotami z rozkładem jazdy pociągów, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów, a także nowym systemem informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Przebudowany dworzec w Sochaczewie będzie proekologiczny i bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Duże zmiany widoczne będą również przed dworcem, gdzie pojawi się nowy układ komunikacyjny, a wzdłuż frontowej fasady budynku zaplanowano miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz 9 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych.

Koszt inwestycji to 9 mln zł brutto. Dworzec zostanie oddany do użytku wiosną 2023 roku. Za projekt jego przebudowy odpowiada pracownia Demiurg z Poznania, natomiast wykonawcą prac budowlanych jest P.P.H.U. SOCHBUD S.C. z Sochaczewa.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.