W tym roku pierwsze prace przy realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego


2023.02.14
Autor: Piotr Maślak
Spółka Centralny Port Komunikacyjny, która odpowiedzialna jest za realizację Portu Lotniczego Solidarność pod Baranowem ma już wykonawców prac przygotowawczych na terenie gigantycznego lotniska. Równolegle rozpoczynają się konsultacje rynkowe. Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze przygotowawcze roboty budowlane.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała właśnie, że ma już wykonawców prac przygotowawczych na terenie lotniska. Prowadzone są także wstępne konsultacje rynkowe z branżą wykonawczą, aby zbadać potencjał rynku i pozyskać informacje, które usprawnią przyszłe przetargi.

Port Lotniczy Solidarność powstanie na terenie 3 tys. hektarów w okolicach Baranowa na zachód od Warszawy. Prace przygotowawcze, w tym rozbiórki, wycinki i budowa obiektów tymczasowych, planowane są na ten rok i realizowane przez osiem firm, m.in. Budimex i Strabag.

Podczas konsultacji będziemy chcieli wspólnie z potencjalnymi wykonawcami wypracować standardy realizacyjne i kontraktowe, które zastosujemy podczas zbliżającej się wielkimi krokami budowy nowego portu lotniczego. Na bieżąco przyglądamy się również rozwiązaniom realizacyjnym, innowacjom i nowinkom technologicznym stosowanym przy megaprojektach za granicą. Najlepsze z nich znajdą zastosowanie w naszym projekcie - mówi Marzena Hebda-Sztandkie, dyrektor Biura Zarządzania Podprogramem Lotniskowym CPK.

Brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold zostało wybrane na projektanta terminalu pasażerskiego, dworca kolejowego, węzła przesiadkowego i systemu obsługi bagażu, natomiast libańskie biuro Dar Al-Handasah Consultants odpowiada za dokumentację projektową dróg startowych, dróg kołowania i płyt postojowych. Projekt integracji systemów lotniskowych powierzono hiszpańskiemu IDOM.

Komentarze


  • rocky
    Gość
    2023-02-14 10:50:41
    Błagam żeby to była tylko niespełniona obietnica wyborcza

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.