Kraków dłużej poczeka na Centrum Muzyki. Unieważniono przetarg z powodu wysokich cen


2022.08.08
Autor: Piotr Maślak
Miasto Kraków unieważniło przetarg na wykonawcę Krakowskiego Centrum Muzyki, które powstać ma w Cichym Zakątku. Krakowianie już 20 lat czekają na tę inwestycję i przyjdzie im jeszcze poczekać.

Trwają przygotowania do ogłoszenia drugiego przetargu, który wyłonić ma wykonawcę pierwszego etapu Krakowskiego Centrum Muzyki. Miasto Kraków niebawem ogłosi przetarg po tym, jak unieważniony został pierwszy. Powodem są złożone oferty, które przewyższają zakładany budżet na realizację tej inwestycji. Kraków czeka na nowoczesną salę koncertową już 20 lat. Pierwsze plany budowy tego typu obiektu pojawiły się w latach 90' XX wieku. Wielkim orędownikiem inwestycji w Cichym Kąciku był prof. Stanisław Gałoński, założyciel Capelli Cracoviensis.

Urzędnicy przekonują, że kwota 110 mln zł na realizację pierwszego etapu budowy Centrum Muzyki, czyli stanu surowego budynku, to jak najbardziej realna cena. Dodatkowo inwestycja realizowana jest z Rządowego Funduszu Polski Ład, a to oznacza, że różnicę pomiędzy zakładanym budżetem, a wyceną najniższej oferty, pokryta musiałaby zostać Gminę Miejską Kraków.

Przypomnijmy, że w zakończonym 27 lipca przetargu, wszystkie złożone oferty przekraczały budżet inwestycji. 8 sierpnia została podjęta decyzja o jego unieważnieniu. Warunki finansowe ogłoszonego po raz drugi przetargu nie uległy zmianie. Wykonawca pierwszego etapu budowy Krakowskiego Centrum Muzyki będzie miał 18 miesięcy na realizację zadania, za które otrzyma 110 mln zł.

Unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego, oznacza, że na budynek Krakowskiego Centrum Muzyki trzeba będzie dłużej poczekać. Pierwotnie miał być gotowy pod koniec 2023 roku, teraz zakłada się, że oddany zostanie do użytku w 2024 roku. Budowa parkingu na tyłach Centrum, która ruszyła na początku maja, jest realizowana zgodnie z planem.

Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Zakątku dysponowało będzie nowoczesną salą koncertową na 1 000 miejsc, która wyposażona zostanie w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór. W obiekcie znajdzie się ponadto miejsce na aulę na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywną z miejscem na edukację muzyczną.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.