W ciągu 18 miesięcy powstanie Krakowskie Centrum Muzyki za 110 mln zł

2022.07.28
Autor: Bartosz Motorek

Otwarto oferty w przetargu na wykonawcę pierwszego etapu inwestycji Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Zakątku. Budowa nowoczesnej sali koncertowej planowana była już w latach 90. XX w. Jej wielkim orędownikiem był prof. Stanisław Gałoński, założyciel Capelli Cracoviensis.

Pięć firm złożyło oferty w przetargu na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki, które wybudowane zostanie przy ulicy Piastowskiej 20 w Cichym Zakątku. Otwarcie ofert nastąpiło w środę, 27 lipca, a zwycięzca przetargu ma 18 miesięcy na realizację zadania.

Wszystkie firmy, które wzięły udział w konkursie, mają doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Teraz jest czas na ich szczegółową weryfikację
powiedział: Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa

Projekt architektoniczny Krakowskiego Centrum Muzyki to zasługa architektów Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci, którzy zwyciężyli w międzynarodowym konkursie pokonując 42 uczestników. Architekci zaproponowali minimalistyczną przeszkloną bryłę na planie litery "L", która otoczona jest rytmiczną, zgeometryzowaną kolumnadą.

Krakowskie Centrum Muzyki posiadało będzie nowoczesną salę koncertową z widownią na 1000 miejsc, która wyposażona zostanie w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór. W obiekcie znajdzie się także miejsce na aulę mogącą pomieścić 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.

Inwestycja ma być gotowa w 2024 roku. Koszt budowy pierwszego etapu, czyli stanu surowego to około 110 mln zł. Krakowskie Centrum Muzyki będzie siedzibą Capelli Cracoviensis, jak i Sinfonietty Cracovii.

Pierwsze plany budowy nowoczesnej sali koncertowej w Krakowie pojawiły się już w latach 90. XX w. Jej wielkim orędownikiem był prof. Stanisław Gałoński, założyciel Capelli Cracoviensis. Pomysł ten poparli najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury, jak: Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, ks. inf. Jerzy Bryła, Maria Mazaraki, Kaja Danczowska czy Elżbieta Stefańska

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.