Zabytkowa elektrownia Karola Scheiblera sercem Fuzji

2019.09.12

Ruszyła modernizacja perły łódzkiej secesji, zabytkowej elektrowni, która znajduje się na terenie dawnego imprerium włókienniczego Karola Scheiblera.

Echo Investment rozpoczęło remont zabytkowej elektrowni znajdującej się na terenie dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, która stanowiła będzie serce Fuzji - wielofunkcyjnego projektu przy ulicy Tymienieckiego w Łodzi.

Zabytkowa elektrownia to obiekt szczególny, który jest perłą łódzkiej secesji. Budynek wybudowany został w 1910 roku według projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frischa. Obiekt jest jednym z pierwszych budynków w Łodzi, którego konstrukcja jest żelbetowa. Budynek stanowił wizytówkę imperium Scheilblerów i nowej epoki elektryfikacji. Elektrownia funkcjonowała aż do 2003 roku.

Teraz rozpoczęła się modernizacja obiektu. Do końca 2019 roku zakończone mają zostać prace nad elewacją zachodnią obiektu, a w przyszłym roku rozpoczną się prace nad elewacją wschodnią, komina oraz ściana północną i południową. Całość ma być gotowa w grudniu 2020 roku.

Dawna elektrownia ma być miejscem dostępnym dla wszystkich, dlatego inwestor zaplanował dla niej funkcje, które mają to umożliwić: wystawienniczą, rozrywkową lub gastronomiczną

Fuzja to inwestycja, która składa się z czterech budynków mieszkalnych z ponad 600 mieszkaniami oraz przestrzeni biurowej o łącznej powierzchni około 40 000 mkw. Historyczne obiekty zostaną zagospodarowane pod przestrzeń handlowo-usługową i restauracyjną - łącznie to około 15 000 mkw. W ramach projektu Fuzja powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


  • Ja
    Gość
    2019-09-12 13:24:41
    Ruszyła modernizacja???

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.