Wyburzą 17-letni biurowiec z centrum Łodzi. Jest zgoda na wyższą zabudowę przy Piłsudskiego


2023.03.16
Autor: Piotr Maślak
Łódzcy radni na środowej sesji Rady Miasta zgodzili się na budowę trzech budynków wysokościowych przy alei Piłsudskiego 22. Inwestycja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestor chce zrealizować projekt na podstawie zapisów specustawy mieszkaniowej lex deweloper.

Większością głosów przeszedł wniosek o ustalenie lokalizacji dla planowanej inwestycji w centrum Łodzi przez spółkę Prime Lodz 1. Inwestor chce na działce przy alei Piłsudskiego 22 postawić trzy 55-metrowe budynki wielorodzinne z częścią handlowo-usługową. W ramach inwestycji rozbiórce poddany zostanie biurowiec Łódź 1, który powstał w latach 2005-2006.

Na kłopoty lex deweloper


Nieruchomość, na której powstać ma kompleks trzech wysokościowców ma powierzchnię niespełna 10 000 metrów kwadratowych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu zabudowę usługowo-biurową o maksymalnej wysokości do 35 metrów. Stąd inwestor musiał skorzystać z prawa specustawy mieszkaniowej lex deweloper i liczyć na zgodę Rady Miasta.

Od 600 do 900 mieszkań i część usługowa


Inwestycja zakłada budowę wysokich na 55 metrów budynków liczących 17 kondygnacji, w których znajdzie się łącznie od 600 do 900 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i rozkładach. Dwa najniższe poziomy zostaną zagospodarowane pod działalność handlowo-usługową o łącznej powierzchni około 2000 mkw., natomiast miejsca parkingowe zlokalizowane będą w części podziemnej.

Zabudowa działki przy alei Piłsudskiego 22 przebiegała będzie etapowo. W pierwszej kolejności wzniesiony zostanie obiekt na działce odsuniętej od al. Piłsudskiego, po sąsiedzku z istniejącym już gmachem ReAct. Drugi etap zakłada rozbiórkę biurowca Łódź 1, a w jego miejsce wybudowanie budynku B. Finalnym etapem inwestycji w centrum miasta ma być zaprojektowany na planie litery L budynek C, który stanie najbliżej ul. Sienkiewicza.

Zgoda radnych nie oznacza, że inwestor może przystąpić od razu do budowy kompleksu. Spółka Prime Lodz 1 musi teraz wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Łódź 1, czyli dawny biurowiec Philipsa do rozbiórki


Obecnie przy Piłsudskiego 22 znajduje się biurowiec Łódź 1, który powstał w latach 2005-2006. 4-kondygnacyjny budynek biurowy oferuje około 6 000 mkw. przestrzeni do pracy. w 2007 Philips sprzedał biurowiec wraz z ziemią niemieckiej spółce SEB Investment GmbH. Budynek dzierżawiony był przez indyjską firmę Infosys.

Komentarze


 • Mariusz
  Gość
  2023-03-21 12:22:10
  nie wiem q wa skąd te wysokości i dziwne ograniczenia 55m i 72 m i albo 14 i17 czy21 23 p. łódź nie może poszczycić się czymś wyższym i ładniejszym
  nie tylko tym badziewiem "Hilton" i tym pasujacym jak pięść do oka przystankiem.....

 • STĄD
  Gość
  2023-03-21 15:27:52
  Stąd że takiej mamy "jakości"Miejską Pracownię Urbanistyczną że daje tak niskie wysokości zabudowy jak w praktycznie żadnym innym dużym mieście ... jak idiotyczne i niedostosowane do skali miasta pod względem wysokości zabudowy są w Łodzi mpzp wskazuje tak obfite korzystanie w Łodzi z procedury Lex Developer która umożliwia "pobranie" wysokości zabudowy z istniejących pobliskich wysokich budynków ... Jak widać niestety wywalenie ( wymuszone odejście ) dyrektora MPU okazuję się niewystarczające by do owych łódzkich "urbanistów" dotarło że powinni w planach miejscowych projektować wyższą zabudowę także ponad 72 80 czy 100 metrową konieczne są tam widocznie dalsze "przeczyszczenia' kadr.

 • JEST
  Gość
  2023-03-21 15:43:04
  Jest to zresztą w ogóle "wybitna" pracownia urbanistyczna której procedowane plany wzbudzają taki "entuzjazm" mieszkańców i inwestorów że może to doprowadzić do oderwania dwóch części miasta kuriozum "wybitnej" działalności urbanistycznej co najmniej na skalę ogólnopolską a może nawet europejską czy światową.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.