Modernizacja dworca Łódź Kaliska droższa od zakładanego budżetu. Co zrobią PKP?


2023.03.15
Autor: Bartosz Motorek
Ponad 7 firm ubiega się o kontrakt na długo oczekiwaną przebudowę dworca Łódź Kaliska. Niestety, wszystkie złożone oferty w przetargu przekraczają zakładany budżet PKP. To może spowodować kolejne opóźnienia w projekcie, który już i tak jest opóźniony.

W poprzednim tygodniu PKP otworzyły oferty od firm, które chcą podjąć się modernizacji dworca Łódź Kaliska, którego lata świetności już dawno minęły.. Okazało się, że jest sporo zainteresowanych podmiotów. Niestety, wszystkie oferty są droższe od planowanego przez koleje budżetu w wysokości 55 milionów złotych.

Najtańsza oferta wynosi ponad 56 milionów złotych. Choć suma ta może nie wydawać się zbyt duża w skali projektu, konieczne będą dodatkowe środki finansowe. Teraz inwestor ma dwie opcje: albo dołoży brakującą kwotę, albo unieważni przetarg i ogłosi kolejny. Druga opcja oznaczać będzie kolejne opóźnienia w realizacji projektu, ponieważ procedura musi być rozpoczęta od nowa, a nie ma gwarancji, że będzie tańsza.

Przypomnijmy, że planowana modernizacja dworca Łódź Kaliska zakłada radykalną zmianę jego wyglądu, a w tym procesie zostanie usunięte dobrze znane łodzianom północne patio, gdzie znajdują się lokale gastronomiczne. W tym miejscu powstanie parking. Zniknie również charakterystyczne zadaszenie przed wejściem głównym. W odnowionym budynku będą nowe toalety, kasy, windy oraz miejsca pod wynajem dla przedsiębiorców. Pasażerowie MPK Łódź będą mieli wygodniejszy dostęp do dworca dzięki nowym zatoczkom autobusowym, które zostaną zbudowane w ramach projektu.

Jest jednak dobra wiadomość dla pasażerów, bowiem w ciągu najbliższych tygodni na dworcu Łódź Kaliska ma zostać uruchomiony nowoczesny system informacji. Montaż tablic świetlnych w przejściach pod torami oraz na samym dworcu zostaje już ukończony, choć nie są one jeszcze podłączone, dlatego na razie nie wyświetlają informacji o odjazdach i przyjazdach pociągów. Jednakże, wkrótce to się zmieni. Nowoczesne wyświetlacze zastąpią słynny mechaniczny system informacji "pragotron", który dla wielu łodzian ma wartość sentymentalną, ale już odchodzi do lamusa

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.