Całkowita metamorfoza dworca Łódź Kaliska. Jak zmieni się niechlubny symbol miasta?


2023.01.27
Autor: Piotr Maślak
Ogłoszony został przetarg na wykonawcę przebudowy dworca Łódź Kaliska - zapowiadanej od lat inwestycji, na którą czekają wszyscy mieszkańcy miasta. Niechlubny symbol Łodzi zmieni swoje oblicze. Jak będzie wyglądał i kiedy ruszą prace remontowe?

Coraz bliżej zapowiadanej od lat inwestycji na dworcu Łódź Kaliska. Pierwotnie remont obiektu miał rozpocząć się już w 2022 roku, jednak dopiero teraz PKP ogłosiły przetarg na wykonawcę prac budowlano-remontowych.

Całkowita metamorfoza, a nie zmiany kosmetyczne


Według zapowiedzi PKP, dworzec Łódź Kaliska ma przejść prawdziwą rewolucję. Przebudowie poddany zostanie budynek główny. Zniknie północne patio, na którym mieszczą się obecnie lokale gastronomiczne, a zastąpi je parking samochodowy. W ramach inwestycji zniknie także charakterystyczne zadaszenie przed wejściem głównym. Wyremontowany budynek dworca będzie posiadał nowe kasy, windy, toalety oraz przestrzeń pod wynajem dla przedsiębiorców. Ponadto powstaną nowe zatoczki autobusowe, co ułatwi korzystanie z dworca pasażerom MPK Łódź.

Harmonogram inwestycji


PKP ogłosiły właśnie przetarg na wykonawcę inwestycji, Oferty można składać do końca lutego br., i jeżeli nie pojawią się żadne problemy to zostanie podpisana umowa z firmą, która przebuduje dworzec. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwają dwa lata. Otwarcie nowego dworca Łódź Kaliska nastąpi więc w 2025 roku. Szacowany koszt remontu to blisko 55 mln zł.

Przebudowa obiektu to kolejny etap zmian, jakie zachodzą w obrębie dworca. Przebudowane zostały już perony i odnowiony został wschodni wiadukt, co zwiększyło przepustowość stacji. Dworzec Łódź Kaliska będzie także ważnym elementem powstającego tunelu średnicowego pod miastem.

Komentarze


 • Zbig Bed Art
  Gość
  2023-01-27 16:54:32
  Ile miliardów jeszcze pochłonie ta idiotyczna inwestycja? Dlaczego nikt z takiej inwestycji nie robi
  afery ? Bezmuzgowa władza wprowadza kosztowne inwestycje( hale trzy stadiony )
  bez dochodowe dla budżetu miasta .ale z dochodem dla swoich pociotów.
 • Grand
  Grand
  Administrator
  2023-01-27 18:27:08
  To jest inwestycja PKP, a nie miasta

 • m666
  Gość
  2023-01-27 18:40:50
  poza tym 3 dworce PKP w mieście w przeciwieństwie do 3 stadionów akurat mają sens...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.