W Nowym Sączu powstanie oddział Archiwum Narodowego

2021.04.19

Podpisana została umowa z wykonawcą nowej siedziby nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. Wartość kontraktu wynosi 31 mln zł brutto.

Podpisana została umowa pomiędzy spółką Skanska i Archiwum Narodowe w Krakowie, która dotyczy budowy pasywnego budynku nowej siedziby Archiwum Narodowego. Budowa rozpocznie się w maju bieżącego roku.

Archiwum Narodowe w Krakowie oddział w Nowym Sączu będzie przechowywało archiwalia z obszaru południowej Małopolski z 5 powiatów, nowosądeckiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowotarskiego i gorlickiego, sięgające czasów nie tylko początku XIX w., ale także okresu staropolskiego.

Nowa siedziba Archiwum w Nowym Sączu będzie nowoczesnym, dwukondygnacyjnym budynkiem niskoenergetycznym, który powstanie na działce przy ulicy 29 Listopada. W parterze zaplanowano część ogólnodostępną oraz magazynową. Powyżej znajdą się pomieszczenia biurowe i dedykowane pracy z aktami, jak np. pracownia digitalizacji oraz magazyny, które łącznie pozwolą na składowanie prawie 9,5 tys. mb materiałów archiwalnych. W celu ochrony przed ewentualnym pożarem w magazynach archiwalnych zostanie zamontowany automatyczny system gaszenia mgłą wodną, dostosowany do tłumienia pożarów w pomieszczeniach wyposażonych w regały archiwalne.

Projekt nowego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie to zasługa Pracowni Konserwacji Zabytków Arkona Sp. z o.o., która zaprojektowała elewację jako fasadę wentylowaną. Zewnętrzną warstwą wykończeniową będą stanowić aluminiowe panele mocowane do metalowej konstrukcji. Kolor elewacji zostanie wybrany na późniejszym etapie inwestycji.

Pierwsze prace budowlane Skanska rozpocznie w maju br., a ich zakończenie zaplanowano na 2023 r. Wartość kontraktu to 31 mln zł brutto.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Archiwum Narodowe, Skanska, Pracownie Konserwacji Zabytków Arkona

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.