Rewitalizacja zabytkowej stajni na Kępie Mieszczańskiej. Historyczny obiekt stanie się częścią inwestycji Atmo


2023.03.20
Autor: Bartosz Motorek
Zabytkowy budynek stajni na Kepie Mieszczańskiej we Wrocławiu jeszcze w tym roku stanie się modnym miejscem spotkań dla mieszkańców miasta. Trwa rewitalizacja obiektu z ceglanymi sklepieniami, który włączony zostanie w skład powstającego osiedla Atmo, należącego do dewelopera Eiffage Immobilier Polska. W 2023 roku otworzą się lokale gastronomiczne i usługowe.

Zabytkowa stajnia na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to ruszyła budowa koszar artylerii, będącymi jednym z najważniejszych obiektów militarnych w mieście i całych Prusach. Budynek został zaprojektowany przez znanego pruskiego architekta - Carla Gottharda Langhansa, który jest autorem pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu.

Historia miejsca


Na terenie koszar znajdowało się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże i stajnie. Podczas oblężenia Festung Breslau ucierpiała znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej, a koszary zlikwidowano w 1945 roku. Obecnie w zabytkowych murach stajni trwają prace rewitalizacyjne, których finałem ma być nowe modne miejsce spotkań wrocławian na mapie miasta.

Zrewitalizowany budynek dawnej stajni zaoferuje cztery lokale w loftowym stylu o wysokich ceglanych sklepieniach. Pomieszczenia będą miały prawie 6 metrów wysokości, antresole i wejście od strony ulicy. Historyczna bryła stanie się częścią nowej zabudowy mieszkaniowej Atmo, realizowanej przez dewelopera Eiffage Immobilier Polska. Piękno nowej elewacji budynku podkreśli iluminacja.

Zrewitalizowane budynki będące częścią nowych zespołów zabudowy zawsze stanowią dodatkowy walor kulturowy, architektoniczny, a nawet emocjonalny. Historyczna architektura w nowym układzie wzbogaca ofertę estetyczną i może być doskonałą oprawą do współczesnych funkcji
powiedział: Zbigniew Maćków, wrocławski architekt, który jest odpowiedzialny za całościowy projekt Atmo

Prace rewitalizacyjne w dawnej stajni składały się z zabezpieczenia i uzupełnienia historycznych murów oraz detali ceglanej elewacji. Ponadto, zaprojektowano nowe przeszklenia, które zostały umieszczone w historycznych otworach okiennych.

Atmo na Kępie Mieszczańskiej - podstawowe informacje


Inwestycja dostarczy na wrocławski rynek 113 apartamentów o różnych metrażach, od 26 do 145 mkw., z rozkładami od 1 do 5 pokoi. Lokale na parterze będą miały przynależne ogródki, a mieszkania na wyższych kondygnacjach - balkony, loggie lub tarasy. We wszystkich apartamentach zostaną zamontowane panoramiczne okna, a na parterze dodatkowo zewnętrzne rolety. Każdy lokal będzie również wyposażony w instalację pod montaż.

Atmo składa się z 7 kondygnacji, w tym jednej podziemnej, gdzie znajdzie się parking z 136 miejscami oraz stojakami na rowery. Inwestycja zostanie również objęta monitoringiem. Mieszkańcy będą mieli dostęp do zielonego patio przed budynkami lub do pobliskiego Parku Mieszczańskiego, który powstaje tuż przy kompleksie.

Komentarze


 • rocky
  Gość
  2023-03-20 15:40:20
  Sorry ale to jest straszne. Makabryła jak nic. Zero nawiązania do historycznego obiektu

 • Navi
  Gość
  2023-03-21 07:30:39
  Pełna zgoda. Cała wartość historyczna stracona przez szpecącą nadbudówkę. To jakby na ratuszu w Rynku dobudować parę szklanych pięter i mówić o rewitalizacji.

 • Wkurzony
  Gość
  2023-03-21 07:37:41
  Czy w tym mieście jest konserwator zabytków??????? Jeśli coś ma wartość historyczną to powinno się ją chronić, a nie pozwolić na nią nas**ć

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.