Dawny Pałac Leipzigera we Wrocławiu to teraz luksusowy, 5-gwiazdkowy hotel Altus Palace


2022.07.29
Autor: Piotr Maślak
W poniedziałek, 1 sierpnia nastąpi oficjalne otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu Altus Palace, o którym projektantka metamorfozy, mgr inż. arch. Anna Kościuk z pracowni Archikon przyznaje, że "nie ma drugiego takiego obiektu hotelowego we Wrocławiu". Inwestycja powstała w zabytkowym Pałacu Leipzigera na Starym Mieście, w sąsiedztwie m.in. Opery Wrocławskiej oraz Teatru Lalek.

Zakończyła się rewitalizacja dawnego Pałacu Leipzigera, który dzięki inwestycji odzyskał dawną świetność i ponownie zachwyca zdobieniami architektonicznymi i zabytkową sztukaterią. Hotel Altus Palace, który zarządzany jest przez Grupę Dobry Hotel, przyjmie pierwszych gości już w poniedziałek, 1 sierpnia. Można dokonywać już rezerwacji pokoi.

Hotel Altus Palace oferuje pokoje w standardzie pięciu gwiazdek, w sąsiedztwie Ogrodu Staromiejskiego, Starego Rynku, Opery Wrocławskiej oraz Teatru Lalek. W obiekcie dostępnych jest 81 komfortowych pokoi i apartamentów z historycznymi wnętrzami połączonymi nowoczesnym designem. Goście hotelowi mają do dyspozycji restaurację, bar, salę konferencyjną, strefę wellness z jacuzzi i sauną, siłownię, a także możliwość skorzystania z zabiegów relaksacyjnych i pielęgnacyjnych.

Zdjęcia wnętrz hotelu Altus Palace można zobaczyć tutaj

Inwestycja powstała w ramach rewitalizacji pałacu zbudowanego w latach 1872-74 przez Ignatza Leipzigera, żydowskiego bankiera. Budynek wybudowany został na działce, gdzie znajdowała się wcześniej ujeżdżalnia koni. Pierwotnie posiadał wjazd dla pojazdu zaprzęgowego, a najpewniej karety. Reprezentacyjna klatka schodowa wykonana była w stylu malarstwa pompejańskiego. Dalej znajdowała się stajnia, do której odprowadzano konie. Budynek posiadał bogate wzornictwo i detale. Pierwotny projekt Pałacu Leipzigera to zasługa znanego architekta Karla Schmidta, który we Wrocławiu zaprojektował m.in. przebudowę Opery Wrocławskiej oraz zabudowę Wzgórza Partyzantów.

Do 1945 roku budynek pełnił funkcje administracyjne, a po wojnie przez wiele lat był siedzibą Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.1. W 2016 roku nowym właścicielem stała się firma Torus, która podjęła się trudnego zadania odrestaurowania obiektu i jego adaptacji na potrzeby nowoczesnego, 5-giwazkdowego hotelu.

Zanim przystąpiono do realizacji inwestycji, przeprowadzone zostały prace archeologiczne, które pozwoliły odkryć wiele historycznych, budowlano-architektonicznych ciekawostek. W ramach tych prac odkryto m.in. średniowieczny, pochodzący z XV wieku kanał odprowadzający kiedyś wodę do dawnej fosy. W pałacu znajdował się dawny skarbiec z unikatowymi drzwiami i kilka sejfów.

Budynek był bardzo zaawansowany technologicznie, jak na tamte czasy. Solidna konstrukcja wykorzystująca najnowsze, znane wtedy metody. Podczas prac fundamentowych odkryliśmy warstwę kamienia łupkowego – była to ówczesna izolacja pozioma, dzięki czemu mury nie przepuszczały wody. Aby dostosować obiekt do nowych, hotelowych funkcji, musieliśmy mocno w niego zaingerować od strony budowlanej. Wzmocniliśmy jego konstrukcję, a pod znaczną częścią pałacu powstała nowa piwnica, której pierwotnie nie było
powiedział: Marcin Frozyna, dyrektor ds. inwestycji w firmie Torus

Prace konserwatorskie trwały trzy lata i pozwoliły na odrestaurowanie detali architektonicznych w stylu renesansowym i barokowym. Zachowano cenną sztukaterię, stiuki marmoryzowane oraz reprezentacyjne schody. Gości hotelowych ponownie zachwycał będzie oryginalny, barokowy sufit, zabudowany w latach 20-tych XX wieku. Gruntowna rewitalizacja budynku odbywała się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Za projekt renowacji obiektu odpowiada pracownia Archikon z Wrocławia, natomiast projekt wnętrz przygotowała pracownia LOFT Magdalena Adamus.

Bogactwo zdobień bardzo go wyróżnia, myślę, że nie ma drugiego takiego obiektu hotelowego we Wrocławiu. Dużym wyzwaniem było połączenie wymagań 5-cio gwiazdkowego hotelu z substancją zabytkową, zwłaszcza w aspekcie instalacji wewnętrznych. Stworzyliśmy też kondygnację podziemną, której nie było pod fragmentem budynku, teraz jest tam SPA, przy okazji odsłoniliśmy fragment fundamentowania. Na fragmencie dekoracji sztukatorskiej pierwszego piętra odkryliśmy wykonane ołówkiem i świetne graficznie rysunki z napisem „Winter in Breslau”, autorstwa zapewne jednego z robotników pracujących przy dawnej przebudowie pałacu. Uznaliśmy, że to również jest wartościowy symbol i kawałek historii, dlatego rysunki zostały wyeksponowane i wykorzystane w dekoracji korytarzy. Niespodziewanie pod parkietem odkryliśmy pierwotne posadzki taflowe z bordiurami, które po rekonstrukcji znowu ozdabiają salę balową i apartamenty
powiedział: mgr inż. arch. Anna Kościuk z pracowni Archikon

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.