Brama Portowa powstanie w centrum Szczecina


2010.12.09
Autor: wnp.pl
Hochtief Polska podpisał z deweloperem SwedeCenter umowę na budowę kompleksu biurowego Brama Portowa w Szczecinie.

Nowy biurowiec powstanie w centrum miasta przy Pl. Bramy Portowej, składać się będzie z dwóch budynków: Brama Portowa I oraz Brama Portowa II. Jego całkowita powierzchnia wyniesie 13 tys. mkw. W budynku Brama Portowa I znajdzie się 6,75 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 1,6 tys. mkw. powierzchni handlowo - usługowej. W budynku Brama Portowa II powierzchnia biurowa zajmie 4 tys. mkw., a handlowo - usługowa 680 mkw.

Rozpoczęcie budowy w grudniu 2010 roku. Zakończenie przewidziano na koniec 2012 roku.

Wartości umowy strony nie ujawniają.

Komentarze


 • +amen+
  Gość
  2010-12-10 10:55:01
  Niestety ale ta architektura to kompletna klapa. Zamiast dązyć do stworzenia klimatu w centrum to zapycha się je dennymi biurowcami, na które mamy sporo miejsca w innych rejonach miasta. Moim zdaniem miasto przed sprzedażą działki powinno było pomysleć o zagospodarowaniu całej dzielnicy, łącznie z katedrą i Placem Orła Białego. Gdyby na miejscu grzybka zrobiono skwer z fontannami i kawiarenkami, połączono go deptakiem Grodzkim, Tkacką z Placem Orła Białego i ulicami Koński Kierat, Farną, Staromłyńską i Mariacką, zamknięto całość dla ruchu z możliwością dojazdu tylko dla Straży Pożarnej to stworzono by serce miasta, które napewno zaczęło by mocno bić. Tam mogło by się skupić zycie towarzyskie miasta. W galeriach, pubach, za deptakach...Ale nie, po co miasto ma inwestować z estetykę jak lepiej pozbyć się gruntu i zezwolić na byle gówno w tym miejscu. Przecież można by stworzyć nowoczesną dzielnicę kawałek od centrum. Postawić biurowce, nowoczesne wieżowce i centra handlowe. Z dala od zabytkowej części miasta. A w Szczecinie niestety występuję totalny haos-mix architektoniczny, sami psujemy sobie miasto, które przed wojną było perełką!
  Niestety przykro się na to patrzy
  pozdrawiam

 • Wo92
  Wo92
  Redaktor
  2010-12-10 12:59:39
  To gdzie według Ciebie stawiać biurowce, jak nie w centrum miasta? Nie oszukujmy się, wszędzie będzie jakaś zabytkowa zabudowa, chyba że "centrum miasta" przeniesiemy gdzieś pomiędzy bloki. Cieszę się, że te budynki powstaną w takiej, a nie innej formie, są eleganckie, proste, a takie lubię (wystarczy pojechać do Berlina, gdzie tego typu biurowców jest w centrum od groma). Poza tym nie będą dominować nad Bramą Portową, będą najzwyklejszymi w świecie "zapełniaczemi" przestrzeni miejskiej.

  A jak ktoś czeka na coś bardziej spektakularnego, to w przyszłości po drugiej stronie placu powstanie przecież nowa część CDI Posejdon ;) Do dla fanów szkła, wygibasów i innych dodatków (projekt wg. mnie genialny ;)).

 • +amen+
  Gość
  2010-12-10 15:18:58
  Skoro uwazasz, że 200 metrów od katedry warto stawiać takie nie wiadomo co to nie do końca jestem w stanie to pojąć. Doklejony kawałek betonu ze szkłem (bez jakiejkolwiek duszy i polotu) do zabytkowej poczty napewno nie będzie wyglądał fajnie. A co do biurowców - owszem powinne być w centrum ze względu na łatwość dostępu ale: pierwsza sprawa, miejsca parkingowe. Gdzie zrobisz tam parkingi bo z tego co wiem pozdiemne nie wchodzą w grę; druga sprawa: można te biurowce było postawić na Łasztowni, skoro buduje się tam już jeden biurowiec, byłby cały kompleks. I nie porównuj centrum Szczecina do centrum Berlina, bo tam nawet kosze na śmieci są dopasowane do stylu dzielnicy. A co do zabytków: idąc Twoim sposobem rozumowania, mając juz bajzel w centrum miasta zamiast je próbować uporządkować powinno się stawiać wszystko na siłę. W takim razie może na Placu Orła Białego po byłym Polmozbycie powinni postawić Tesco a na Jasnych Błoniach pierdyknąc drugi Manhattan??? Byłbyś pewnie za....

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.