Budynek mieszkalno-suługowy w miejsce po barze Extra później niż planowano

2015.06.30

Spółka Idea-Invest planuje wybudować budynek biurowo-mieszkalny, na działce przy alei Niepodległości 26 w Szczecinie. Pierwotnie inwestycja miała zostać oddana do użytku w styczniu przyszłego roku, ale już wiadomo, że termin ten wydłuży się o dwa lata.

W miejsce przyszłej inwestycji, na działce pomiędzy aleją Niepodległości a ulicą Tkacką, w latach 90. funkcjonował legendarny bar Extra. Po latach świetności, opustoszony obiekt upodobali sobie bezdomni. W końcu miasto postanowiło wystawić nieruchomość na licytację. Po kilkukrotnej próbie pozbycia się budynku, dopiero w 2011 roku, spółka Idea-Inwest za niecałe 7 mln zł kupiła obiekt.

Wraz z podpisaną w listopadzie 2011 roku umową, szczecińska spółka zobowiązała się do zabudowania nieruchomości w ciągu czterech lat i już wiadomo, że tej umowy nie uda się dotrzymać. Idea-Inwest już wystąpiła do miasta o przedłużenie tego terminu o dwa lata, gdyż jak się tłumaczą przedstawiciele firmy, trudna sytuacja wynika z obiektywnych przesłanek, niezależnych od spółki. Chodzi o konflikt z właścicielem sąsiedniej działki oraz błędy w postępowaniu prowadzonym przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Kiedy nowy właściciel działki wystąpił do miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, złożone zostało odwołanie do SKO, a następnie sprawa została skierowana do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który stwierdził uchybienia formalne, w postaci braku podpisu osoby składającej odwołanie. Po powtórnym rozpatrzeniu, SKO oddaliło odwołanie. Idea-Inwest uzyskała warunki zabudowy i z początkiem przyszłego roku planuje ruszyć z budową.

Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania. Jeszcze w lipcu, inwestor planuje wystąpić o pozwolenie na budowę. Nowy budynek będzie się nieco różnił od pierwotnie planowanego. Wiadomo, że obiekt zajmie mniejszą powierzchnię, będzie niższy o dwie kondygnacje. Pod budynkiem znajdzie się 2-kondygnacyjna hala garażowa, a na parterze pomieszczenia handlowo-usługowe. Pierwsze piętro zajmą lokale biurowe, a powyżej 66 mieszkań.

Bar Extra został zburzony w lipcu 2012 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.