Koszalin będzie miał supernowoczesny dworzec. Jest wykonawca inwestycji


2023.02.24
Autor: Piotr Maślak
Rozpoczyna się budowa nowego dworca w Koszalinie, który ma być supernowoczesny i ekologiczny. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały już umowę z wykonawcą prac budowlanych.

W ramach prac przy budowie nowego dworca, wykonawca musi najpierw rozebrać dotychczasowy budynek i przenieść obsługę podróżnych do dworca tymczasowego. Nowy dworzec w Koszalinie ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Zaprojektowano go zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi, z lekką konstrukcją i całkowicie przeszkloną elewacją. Na szczególną uwagę zasługuje ażurowy dach budynku z deseniem w postaci trójkątów.

W centrum nowego dworca znajdować się będzie otwarty pasaż - poczekalnia letnia z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego. Ten pasaż będzie jednocześnie przejściem do tunelu na perony i przedłużeniem osi widokowej. Na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami części pasażerskiej i handlowej, które ograniczają pasaż od północy i południa, wyeksponowane będą oryginalne ściany dworca z sgraffito z 1962 roku autorstwa artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina. Sgraffito i elewacja dworca będą podświetlone za pomocą iluminacji nocnej, która podkreśli piękno bryły budynku.

Nowy dworzec w Koszalinie to nie tylko piękna architektura, ale także funkcjonalna i dobrze zaprojektowana przestrzeń. Będzie się składać z części pasażerskiej i handlowej, które zostaną podzielone otwartym, ale zadaszonym pasażem prowadzącym na perony. W części pasażerskiej, zlokalizowanej w północnej części bryły na parterze, zaprojektowano hol kasowy i jednocześnie poczekalnię. Będzie ona urządzona nowocześnie, z dużym dostępem światła dziennego przez witryny elewacji. Ściany zostaną wykończone betonową okładziną w kolorze popielatym, posadzka natomiast zostanie wykonana z lastryko. Podwieszany rastrowy sufit zostanie „poprzecinany” w projekcie prostymi i nieregularnie rozmieszczonymi oprawami w formie linii świetlnych. W holu podróżni znajdą cztery okienka kasowe, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Dzięki rozpoczętej właśnie inwestycji w Koszalinie powstanie całkowicie nowy dworzec. Zaprojektowano go z dużym rozmachem. Uwagę zwraca w szczególności lekka konstrukcja i w całości przeszklona elewacja. Ciekawym elementem nowego budynku będzie historyczne sgraffito wyeksponowane na elewacjach wzdłuż pasażu. Jestem przekonany, że dzięki rozpoczętej inwestycji mieszkańcy Koszalina i pasażerowie kolei zyskają funkcjonalny, bezpieczny, dostępny dla wszystkich podróżnych oraz przyjazny środowisku dworzec
powiedział: Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dla pasażerów dworca, bezpośredni dostęp do części pasażerskiej będzie możliwy z placu przed dworcem, poprzez otwarty pasaż lub za pomocą schodów i panoramicznej windy z nowej części tunelu, biegnącego pod Aleją Armii Krajowej. Natomiast do części handlowej, znajdującej się na południowej stronie dworca, będzie można dostać się bezpośrednio z otwartego pasażu. Na parterze pasażu handlowego, składającego się z siedmiu lokali, znajdować się będą toalety, dostępne z przedsionka przed wejściem do tunelu. Na piętrze południowego skrzydła dworca, znajdować się będzie siedziba Straży Ochrony Kolei, natomiast w skrzydle zachodnim - pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych.

Dworzec bez barier i proekologiczny


Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Poza windami, w budynku pojawią się również ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących, dotykowe plany dworca oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Każde z okienek kasowych będzie posiadać obniżony blat, umożliwiający łatwiejszą komunikację z kasjerem dla osób poruszających się na wózkach. Budowa nowego dworca to także inwestycja w ekologię. Na dachu budynku zaprojektowano trójkątne panele fotowoltaiczne, wkomponowane w konstrukcję zadaszenia, które będą generować energię elektryczną. Łącznie na dachu zostanie zainstalowanych 130 paneli. Dworzec będzie także wyposażony w energooszczędne oświetlenie, sterowane przez automatykę obiektową. Warto również wspomnieć o systemie inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS - Building Management System), który będzie nadzorował pracę instalacji i urządzeń, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu oraz przeciwpożarowa. BMS będzie odpowiadał za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody w budynku.

Dzięki inwestycji zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. Garaże zostaną wyburzone, a nowy chodnik zostanie dopasowany wyglądem do placu przed dworcem. Przy frontowej fasadzie pojawią się stojaki na rowery, natomiast przy elewacji południowej będą dostępne dwa miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych.

Budowa nowego dworca w Koszalinie, która obejmuje również rozbiórkę istniejącego budynku, przewidziana jest na koszt około 44 milionów złotych. Inwestorem w projekcie jest Polskie Koleje Państwowe S.A., a za dokumentację projektową odpowiada pracownia TBI Architekci z Gdańska. Realizacją prac budowlanych zajmuje się firma Alstal Bydgoszcz. Otwarcie nowego dworca dla podróżnych planowane jest na koniec 2024 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.