Koszalin buduje nowy dworzec: zobacz, jak będzie wyglądał


2023.03.10
Autor: Bartosz Motorek
Rozpoczęła się budowa nowego, supernowoczesnego dworca w Koszalinie, zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi trendami. Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały plac budowy wykonawcy, który pierwszym zadaniem będzie zorganizowanie placu budowy i przygotowanie tymczasowego dworca dla podróżnych na czas trwania inwestycji.

Tymczasowy dworzec znajdzie się w tunelu pod aleją Armii Krajowej i będzie wyposażony w poczekalnię i kasy biletowe.

Nowocześnie, komfortowo, bez barier


Nowy dworzec w Koszalinie będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Zaprojektowano go z dużym rozmachem i uwzględniono współczesne trendy architektoniczne. Charakterystyczne dla nowego budynku będzie jego lekka konstrukcja i przeszklona elewacja, a także ażurowy dach z deseniem w postaci trójkątów. Na środku nowego budynku zaprojektowano otwarty pasaż – poczekalnię letnią z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego, będącą jednocześnie przejściem do tunelu na perony.

W nowym dworcu w Koszalinie znajdzie się również funkcjonalna i dobrze zaprojektowana przestrzeń, składająca się z części pasażerskiej i handlowej. Pasaż prowadzący na perony będzie otwarty, ale zadaszony. W części pasażerskiej, znajdującej się na północnej części budynku na parterze, zaprojektowano hol kasowy oraz poczekalnię urządzoną nowocześnie z dużym dostępem światła dziennego przez witryny elewacji. W części handlowej, zlokalizowanej w południowej części dworca, znajdą się siedem lokali handlowych i toalety.

Nowy dworzec w Koszalinie będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. W budynku pojawią się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i windy.

Siedziba Straży Ochrony Kolei, pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych


Na piętrze południowego skrzydła dworca zaprojektowano siedzibę Straży Ochrony Kolei, a na zachodnim – pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych. Oprócz tego na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami części pasażerskiej i handlowej, wyeksponowane będą oryginalne ściany dworca z sgraffito z 1962 roku autorstwa artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina. Elewacja i sgraffito będą podświetlone za pomocą iluminacji nocnej, podkreślającej bryłę budynku.

Dach budynku będzie wyposażony w trójkątne panele fotowoltaiczne, wliczając w to aż 130 paneli, oraz w energooszczędne oświetlenie sterowane za pomocą automatyki obiektowej. System inteligentnego zarządzania budynkiem będzie nadzorował pracę instalacji i urządzeń, a także nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.

W wyniku inwestycji zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. Garaże zostaną wyburzone, a chodnik zostanie dopasowany wyglądem do placu przed dworcem. Przy frontowej fasadzie pojawią się stojaki na rowery, a przy elewacji południowej – po dwa miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych, a przy północnej – zatoczka typu kiss&ride.

Kiedy nowy dworzec w Koszalinie?


Rozbiórka i budowa nowego dworca w Koszalinie to koszt około 44 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia TBI Architekci z Gdańska, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji została firma Alstal Bydgoszcz. Otwarcie nowego dworca w Koszalinie dla podróżnych ma nastąpić pod koniec 2024 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.