W Poznaniu powstaje najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł


2023.04.20
Autor: Piotr Maślak
Za dwa lata gotowa będzie inwestycja przy ul. Mansfelda na Jeżycach w Poznaniu. Za kwotę ponad 110 mln zł powstaje najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce. W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę obiektu.

Nowoczesny budynek biurowy przy ul. Mansfelda na Jeżycach umożliwi m.in. zwiększenie skuteczności badań i skrócenie czasu ich realizacji. Do obiektu w sąsiedztwie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeniosą się specjalistyczne pracownie i policyjni eksperci. Inwestycja o wartości ponad 110 mln zł będzie gotowa za dwa lata. W środę, 19 kwietnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę najnowocześniejszego laboratorium kryminalistycznego w Polsce.

6-piętrowy budynek posiadał będzie pomieszczenia dla specjalistycznych pracowni, w tym pracownia rekonstrukcji wypadków drogowych. W biurowcu pracowali będą eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy rozlokowani są obecnie w różnych pomieszczeniach biurowych. Inwestycja pozwoli na prowadzenie badań w ramach prowadzonych śledztw, m.in. śladów biologicznych z wykorzystaniem analizy DNA czy identyfikacji środków odurzających lub materiałów wybuchowych.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Dekpol Budownictwo.

Poznańskie Laboratorium Kryminalistyczne jest jednym z najbardziej aktywnych ośrodków w Polsce, realizującym rocznie około 7 tysięcy ekspertyz na rzecz województwa wielkopolskiego. W ciągu 2022 roku laboratorium skrupulatnie przebadało 206 kg różnych rodzajów narkotyków, w tym kokainy, amfetaminy oraz metamfetaminy. Ponadto, przeprowadzono analizę 3 256 próbek krwi pobranych od kierowców, w celu określenia zawartości alkoholu we krwi, jak również przetestowano 10 296 próbek DNA, 4 293 części samochodowych i pojazdów, a także 745 jednostek broni i amunicji.

Laboratorium zatrudnia 72 osoby, w tym 54 funkcjonariuszy policji i 17 pracowników cywilnych, którzy wykazują się wysoką wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie kryminalistyki. Spośród biegłych laboratoryjnych, aż 21 osób pełni funkcję biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Poznańskie Laboratorium Kryminalistyczne jest jednym z nielicznych laboratoriów w Polsce, które spełniają wymagania normy w obszarze badań genetycznych i daktyloskopijnych. Laboratorium posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji oraz spełnia wymagania europejskich laboratoriów kryminalistycznych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.