Między rondem Rataje a galerią handlową stanie oryginalny biurowiec. Inwestor ma już pozwolenie na budowę


2023.03.17
Autor: Bartosz Motorek
Blisko 60-metrowy biurowiec odmieni poznańską dzielnicę Rataje. TMT SA planuje budowę kompleksu dwóch budynków biurowych o zróżnicowanych wysokościach, za projekt których odpowiada pracownia EASST Architects.

Inwestycja pod nazwą Industrial powstać ma pomiędzy przeskalowanym rondem Rataje, a centrum handlowego Posnania. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2020 roku pozwala na budowę w tym miejscu dwóch usługowych obiektów o maksymalnej wysokości 64 i 100 metrów. Działka ma powierzchnię 5 333 metrów kwadratowych.

TMT SA., która jest właścicielem działki przy Alei Komedy planuje budowę 15-kondygnacyjnego biurowca o wysokości prawie 60 metrów. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 9 256 mkw., a całkowita 18 764 mkw., przy kubaturze wynoszącej 76 633 m3. Dwa podziemne poziomy zostaną zagospodarowane pod halę garażową na 87 miejsc oraz rowerownię z całą niezbędną infrastrukturą. Dodatkowe 6 stanowisk parkingowych zaplanowano wokół biurowca. Główne wejście do recepcji budynku znajdować się będzie od Alei Komedy.

Architekci z pracowni EASST zaprojektowali wielowymiarowy obiekt, którego elewacja będzie odbierana jako rzeźbiarska forma, zmieniająca się wraz z odkrywaniem jej poszczególnych fragmentów. Założono podział budynku na dwie części pod względem wysokości. Niska pięciokondygnacyjna podstawa jest szeroka i została rozrzeźbiona przez wycofania fragmentów elewacji. Górna część, która mieści w sobie dziesięć kondygnacji, została podzielona na dwie bryły przesunięte w rzucie względem siebie. Dodatkowo trzy kondygnacje zostały przesunięte na osi podłużnej.

Wyjątkowo przemyślaną, dynamiczną formę biurowca ujednolicą jego elewacje w kratownicowym stylu, zachwycające swoją prostotą i elegancją. Praktycznie całość będzie pokryta grafitowymi aluminiowymi kompozytami, z delikatnymi akcentami surowej stalowej blachy, co nada całości nowoczesnego i stylowego wyglądu.

Niemal każde okno ma ten sam wymiar, co razem z pionowymi elementami między nimi, tworzy ciekawy i nowoczesny design. Na pierwszy rzut oka, te elementy przypominają prostopadłościenne "żyletki" o podstawie w kształcie prostokąta. Jednakże, każda "żyletka" składa się z prostokątnego trapezu, co nadaje elewacjom ciekawego i zróżnicowanego wyrazu. Dzięki różnorodnym sekwencjom oraz kompozycjom po prawej i lewej stronie, budynek nabiera dynamiki i niebanalnego charakteru.

Biurowiec jest w trakcie uzyskiwania certyfikatu BREEAM. Na jego dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, a tarasowe połacie dachów na przesuniętych względem siebie częściach bryły zostaną natomiast obsadzone „ekstensywną zielenią”. Przy Alejach Komedy znajduje się duży skwer pozwalający na parkowanie rowerów miejskich.

Inwestor posiada już prawomocne pozwolenie na budowę biurowca Industrial. Prace budowlane rozpoczną się w 2023 roku i potrwają 18 miesięcy. Budowa niższego budynku ruszy w późniejszym terminie. Drugi z biurowców będzie miał siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Budynek został zaprojektowany w podobnym stylu do budynku od Ronda Rataje.

Podstawowe dane techniczne pierwszego biurowca
Wysokość: 55 m do kondygnacji technicznej,
Kondygnacje podziemne : 2
Kondygnacje naziemne: 15
Powierzchnia użytkowa budynku: 9256 m2
Powierzchnia hal garażowych: 2860 m2
Powierzchnia całkowita budynku: 18 764 m2
Kubatura budynku: 76 633 m3
Ilość miejsc postojowych: 87 w hali garażowej, 6 na terenie
Projekt: EasstArchitects, prowadzący: arch. Marcin Sucharski, arch. Łukasz Sterzyński, zespół: arch. Paulina Blachowska, arch. Agnieszka Kaczor,

Komentarze


  • Bolesław Krzywousty
    Gość
    2023-03-17 13:58:38
    Dobry projekt, budować jak najszybciej!

  • ba
    Gość
    2023-03-17 15:13:45
    Cieszy że powstanie jakiś biurowiec ale architektura tego projektu to dno totalne rodem z lat 60 tych..Mamy już podobny shit w mieście tj.Bałtyk i biurowiec Skanski na starym PKS-ie.Nuda nuda nuda.

  • sdasdsa
    Gość
    2023-03-17 17:24:58
    dobrze, że tacy jak ty nie mają wpływu na rozwój miasta, architektura właśnie bardzo dobra, ale większość ludzi to ameby estetyczne rodem czarny kot

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.