Gotowa koncepcja inwestycji terenów Starej Rzeźni w Poznaniu. Powstanie m.in. 550 mieszkań gotowych do zamieszkania


2022.09.15
Autor: Piotr Maślak
Vastint Poland zaprezentował koncepcję rewitalizacji poprzemysłowych terenów Starej Rzeźni w Poznaniu. Planowana inwestycja zakłada rewitalizację zabytkowych zabudowań i zaaranżowanie ich pod przestrzeń handlowo-usługową, gastronomiczną oraz kulturalno-wystawienniczą. Stara Rzeźnia będzie także miejscem do pracy i mieszkania. Poznaliśmy szczegóły inwestycji.

Stara Rzeźnia w Poznaniu to ponad stuletni, nieco zapomniany fragment Poznania, który dzięki inwestycji Vastint Poland, nabierze nowego charakteru. Firma zaprezentowała właśnie koncepcję rewitalizacji nieruchomości z 1900 roku, która zakłada odrestaurowanie zabytkowej zabudowy dawnych zakładów mięsnych. Łączna powierzchnia użytkowa kompleksu to nieco ponad 80 000 metrów kwadratowych. 20 procent całkowitej powierzchni kompleksu przeznaczona zostanie na zieleń.

Nowa koncepcja terenów Starej Rzeźni jest efektem pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK, a także rezultat współpracy z władzami miasta, Architektem Miejskim, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. Plan rewitalizacji Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych.

Według przedstawionej koncepcji, odrestaurowane budynki poprzemysłowe będą kontrastować z nowoczesną architekturą. Ogromny kompleks ma stać się miejscem do pracy i mieszkania z całą niezbędną infrastrukturą handlowo-gastronomiczną, uzupełnioną przestrzenią kulturalno-wystawienniczą. Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejsce wyburzonych obiektów z czasów PRL firma wybuduje budynki mieszkalne i biurowce.

Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli
powiedział: Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland

Centralnym punktem Starej rzeźni stanie się plac otoczony pierwotną zabudową historyczną, zaprojektowaną przez Feliksa Moritza. Znajdują się tutaj zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna - wszystkie zostaną odrestaurowane. Plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną.

Nowe budynki wybudowane zostaną z przeznaczeniem pod mieszkania i biura. W zachodniej i południowej części Starej Rzeźni znajdzie się zabudowa mieszkalna z podziemną halą garażową i lokalami usługowymi w parterach. W sprzedaży znajdzie się 550 mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach i układach od kawalerek po apartamenty na ostatnich piętrach. Gotowe mieszkania do zamieszkania znajdą się w ofercie dewelopera po oddaniu inwestycji do użytku.

Część biurowa inwestycji stanie w północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu, od ulicy Grochowe Łąki i Garbary. Będą to dwa nowoczesne biurowce o wysokości sześciu kondygnacji. W parterze zaplanowano miejsce pod kawiarnie czy punkty usługowe.

Całość inwestycji zrealizowana zostanie w duchu zrównoważonego budownictwa i będzie poddana weryfikacji w systemie LEED Neighborhood (Leadership in Energy and Environmental Design – Neighborhood Development) oraz WELL Community.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.