Takiej inwestycji w Katowicach jeszcze nie było. Powstanie HUB Gamingowo-Technologiczny


2022.05.05
Autor: Urbanity.pl
Pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński złożyła najlepszą propozycję w konkursie na powstanie katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego.

Podpisana została umowa na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu inwestycji, która powstanie w ramach rewitalizacji pokopalnianych terenów w Katowicach.

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny przywróci życie do obiektów po KWK Wieczorek i ma się stać motorem napędowym dla rozwoju firm skupionych wokół cyfrowej branży. Inwestycja ma stać się wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, game developerów, czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem. Nowy katowicki HUB ma ponadto umożliwić współpracę w obszarze gamingu pomiędzy światem biznesu i nauki.

Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja – dostrzegająca najbliższe otoczenie, a więc sąsiedztwo Nikiszowca i Giszowca oraz kompleksowy charakter istniejącej zabudowy po KWK Wieczorek, który z punktu widzenia kulturowego jest dziełem dokonanym – aby zintegrować te istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – przedstawił założenia projektu architekt Andrzej Chołdzyński.

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny oferował będzie przestrzeń biurową do wynajęcia i coworkingową, usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury, wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.

I etap inwestycji polega na rewitalizacji już istniejących budynków po KWK Wieczorek. W przebudowanych obiektach mieściły się będą wspomniane wyżej udogodnienia. Koszt realizacji tej części inwestycji to około 200 mln zł. Do końca marca 2023 roku gotowy ma być projekt budowlany i wniosek o pozwolenie na budowę.

W ramach pozostałych etapów HUB-u Gamingowo-Technologicznego powstaną m.in. hale produkcyjne, budynki biurowo-usługowe oraz zaadaptowany zostanie Szyb Poniatowski, który posłuży na cele społeczno–edukacyjno–kulturalne. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 600 mln zł.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.