Katowice przybliżą się do skandynawskich metropolii. Nowa inwestycja z myślą o wspieraniu aktywnej mobilności


2024.12.17
Autor: Piotr Maślak
Osiedle Mikato ogólnopolskiego dewelopera Archicom będzie pierwszą inwestycją w Katowicach, która zaprojektowana została z myślą o wspieraniu aktywnej mobilności. Jednym z głównych wyzwań w projekcie było znalezienie równowagi między różnymi rodzajami ruchu komunikacyjnego.

Na terenie dawnego dworca PKS wybudowany zostanie nowoczesny kompleks trzech wież mieszkalnych, połączonych wspólnym parterem. Każda z nich będzie miała zróżnicowaną wysokość od 12 do 18 kondygnacji naziemnych. Najwyższy z budynków będzie miał wysokość blisko 59 metrów. Łącznie inwestycja zaoferuje 341 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i strukturze od kawalerek po lokale 2-, 3- i 4-pokojowe.

Mikato będzie ponadto pierwszym osiedlem w Katowicach, które kładzie nacisk na mobilność miejską. Mieszkańcy będą mieli ułatwioną możliwość korzystania z różnych środków transportu. Powstanie m.in. dwupoziomowy garaż samochodowy na prawie 150 stanowisk oraz ponad 300 miejsc na rowery.

Kiedyś katowiczanie nie wyobrażali sobie życia bez samochodu, a teraz widać, jak bardzo to podejście się zmienia. Obserwujemy, że mieszkańcy często mówią o potrzebie zrównoważenia ruchu w tej części miasta. Naszym pomysłem było przybliżenie Katowic do Kopenhagi. Stolica Danii to miasto, gdzie 90% ruchu miejskiego stanowią rowery. Dlatego w sercu Śląska chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której centrum miasta jest dla ludzi, a nie tylko dla samochodów. W związku z tym w MIKATO stawiamy na rowery, ponieważ to środek transportu o wielu zaletach – zajmuje mniej miejsca, jest zeroemisyjny, wspiera prowadzenie zdrowego stylu życia i wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Oczywiście, samochody wciąż są i będą niezbędne jednak naszym celem jest projektowanie architektury, która aktywnie wspiera także inne, alternatywne środki transportu
powiedział: Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom
Osiedle Mikato w Katowicach, wiz. materiały dewelopera

Katowice przybliżą się do skandynawskich metropolii. Łącznie w projekcie zaplanowano aż pięć rowerowni (w tym dwie większe na wzór niderlandzki), oferujących bezpieczne, przestronne i funkcjonalne miejsce do przechowywania jednośladów. Miejsce takie wyposażone zostanie w stojaki, wieszaki, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak stacje naprawcze czy pompki. Mieszkańcy dostaną także do dyspozycji w garażu prywatne boxy do przechowywania rowerów.

Uzupełnieniem myśli wspierającej aktywną mobilność będzie odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół Mikato, co korzystanie wpłynie dla osób poruszających się na rowerach, hulajnogach, jak i pieszych. Projekt przewiduje przestrzeń pieszą, która płynnie łączy się z miejskimi chodnikami przy ulicach ks. Piotra Skargi, Sokolskiej i Słowackiego, tworząc spójność z tą częścią miasta. Na terenie osiedla nie przewiduje się różnic terenu ani ogrodzeń.

Od strony północnej, przy skwerze Przyjaciół z Miszkolca, zaplanowano miejsce pod przestrzeń rekreacyjną dedykowaną mieszkańcom.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.