Dworzec we Władysławowie zostanie przebudowany i odzyska swoje historyczne piękno


2022.01.17
Autor: Urbanity.pl
W 2023 roku podróżni będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego dworca kolejowego we Władysławowie, którego trwa właśnie przebudowa.

Jesienią 2021 roku rozpoczęła się realizacja inwestycji. Przebudowie poddany został dworzec wybudowany w latach 1928-29, który za dwa lata ponownie będzie zachwycał swoją architekturą.

Do tej pory wykonano niezbędne rozbiórki obiektów na terenie dworca, a obecnie wykonawca przygotowuje się do uruchomienia dworca tymczasowego oraz prowadzi prace rozbiórkowe w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Elewacja po renowacji zostanie pomalowana na jasnoszary kolor, poza gzymsami i obramowaniami okien i drzwi, które będą białe, tak jak odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa.

Dworzec we Władysławowie będzie miał czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż na wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, zaprojektowano zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Nowy obiekt będzie posiadał także iluminację nocną.

Duże zmiany czekają podróżnych także wewnątrz dworca, gdzie w centralnej części obiektu zaplanowano przestrzeń obsługi podróżnych. W holu znajdą się ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. W północnej części budynku i na piętrze pojawią się lokale na wynajem.

Dworzec po przebudowie będzie również bardziej ekologiczny i bezpieczny. Z kolei w najbliższym otoczeniu obiektu powstaną dwa parkingi oraz wiata rowerowa.

Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową wykonała firma TPF Sp. z o.o. oraz TBiARCHITEKCI Sp. z o. o., a wykonawcą robót jest KAMARO Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Gdańsku. Koszt inwestycji, która będzie gotowa w pierwszej połowie 2023 roku to 14,32 mln złotych brutto.

Komentarze


 • Zbych
  Gość
  2022-01-18 11:29:58
  Najwyższy. Czas

 • Barbara
  Gość
  2022-01-18 14:46:55
  Bardzo się cieszę bo jestem tam 4do 5 razy roku i naprawdę te dworzec to był. Obskurny

 • Trebor
  Gość
  2022-01-18 18:49:03
  Nie obskurny tylko niewłaściwie zrewitalizowany. Oby tylko nie zmienił się jego dawny wygląd zewnętrzny...rozumiem że musimy iść z duchem technologii,ale można zachować styl ...w wielu miastach tak się robi. Niech się nie zmieni...dworzec,Dom Rybaka,wieża ciśnień przy dworcu autobusowym,blok na Abrahama...który jak jedyny ma jeszcze dach z dachówkami i piękne tarasy...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.