Metamorfoza dworca kolejowego we Władysławowie. Podróżni korzystają już z przebudowanego budynku


2023.03.21
Autor: Bartosz Motorek
Nowoczesny, bezpieczny, komfortowy i przyjazny środowisku - tak wygląda przebudowany dworzec kolejowy we Władysławowie. Inwestycja, która zrealizowana została w ramach Programu Inwestycji Dworcowych została właśnie otwarta dla podróżnych.

W przeciągu półtora roku zabytkowy dworzec kolejowy we Władysławie przeszedł metamorfozę. Wybudowany w latach 1928-29 obiekt został kompleksowo wyremontowany z uwzględnieniem jego historycznego charakteru.

W ramach inwestycji zmieniła się elewacja dworca, która poddana została renowacji i odzyskała jasnoszary kolor z detalami oraz stolarką okienną drzwiową w kolorze bieli. Z kolei czerwony dach wykonany został z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż na wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, umieszczono zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Efekt metamorfozy podkreśla nowa iluminacja nocna obiektu.

Duże zmiany widoczne są także wewnątrz dworca, gdzie w jego centralnej części znajduje się przestrzeń obsługi podróżnych. Hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni zaaranżowano w jasnych kolorach. Mieszczą się tutaj ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Całość jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca jest przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem.

Nowy dworzec we Władysławowie dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowa obiektu sprawiła, że budynek stał się proekologiczny. W najbliższym otoczeniu dworca powstały dwa parkingi na ponad 30 stanowisk oraz wiata rowerowa.

Koszt inwestycji wyniósł 14,32 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., dokumentację projektową wykonała firma TPF Sp. z o.o. oraz TBiARCHITEKCI Sp. z o. o., a wykonawcą robót było KAMARO Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Gdańsku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.