Szykuje się wielka inwestycja w centrum Gdyni


2015.01.08
Autor: forsal.pl
Nowo powołana spółka przez PKP - Xcity Investment - wybrała jako partnera do komercyjnego zagospodarowania terenu Gdyni Międzytorza firmę Semeko Grupa Inwestycyjna. Wartość projektu, którego powierzchnia to 14,4 ha., szacowana jest na około 700 mln euro.

Na terenie tak zwanego Międzytorza ma powstać zabudowa mieszkaniowo-biurowo-hotelowa wraz z rewitalizacją terenu. Całkowita powierzchnia mieszkalna wraz z komercyjną ma mieć do 345 tys. mkw. Obecnie obszar o powierzchni ponad 14 hektarów jest jednym z najbardziej atrakcyjnych działek w Trójmieście. Chodzi o teren na styku ulic Wendy, Polskiej i Janka Wiśniewskiego, który dzięki inwestycji ma stać się kolejną częścią nowego śródmieścia Gdyni.

Zabudowa Międzytorza realizowana będzie etapowo, a całość projektu ma powstać do 2026 roku. Jak podają przedstawiciele spółki Xcity Investment, pierwsze prace budowlane miałyby ruszyć w 2017 roku. W pierwszej kolejności zagospodarowany zostanie teren znajdujący się najbliżej dworca, gdzie wybudowane zostaną budynki o charakterze handlowym oraz mieszkaniowym.

Gotowa jest już koncepcja inwestycji, jednak jej ostateczny kształt będzie w dużej mierze zależał od planu zagospodarowania terenu. Od dwóch lat trwają prace na tym dokumentem, a ich finalizacja ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Partnerem PKP do komercyjnego zagospodarowania terenu została wybrana spółka Semeko, która jest lokalnym deweloperem z Gdyni. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Będzie to pierwszy z projektów Xcity, nowej spółki deweloperskiej PKP. Koszt inwestycji - według wstępnych szacunków - to około 700 milionów euro.

Inne wiadomości o Gdynia Międzytorze, Semeko Grupa Inwestycyjna

Komentarze


 • Gostek
  Gość
  2015-01-08 15:41:11
  To gdańskie folksy dopiero teraz będą ujadać !!!

 • all
  Gość
  2016-08-17 00:54:34
  ciekawe ile łapówki dali miernym władzom Gdyni że wybrali mini dewelopera .byli z tond to mieli dojście .potem odchudzą te wizualizacje do poziomu miasta i powstanie normalne osiedle kwadratowe jak to w Gdyni

 • obserwator
  Gość
  2018-03-13 00:58:20
  Bieżący plan zagospodarowania przestrzennego (z marca 2017) dla Międzytorza dopuszcza jedynie dwie 55-metrowe "dominanty".
  Jak zwykle wygrała koncepcja gdyńskiej organizacji Stowarzyszenia Miasto Wspólne, której władze jedzą z ręki.
  Te wszystkie błyszczące wizualizacje, dobre przed wyborami samorządowymi w 2014 roku, poszły do kosza, jak większość wysokościowych planów Gdyni z ostatniej dekady.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.