Projekt w Gdyni o wartości ok. 3,5 mld zł. Powstanie wielofunkcyjna dzielnica


2024.12.23
Autor: Piotr Maślak
Poszerzyło się grono inwestorów, które zaangażowane są w realizację dużego projektu deweloperskiego w Gdyni. W ramach inwestycji Gdynia Międzytorze powstanie wielofunkcyjna dzielnica, w której znajdą się mieszkania, biura, sklepy i przestrzeń rekreacyjna.

Na dawnych terenach kolejowych powstanie nowa część Śródmieścia Gdyni. 23 grudnia doszło do zawarcia umowy pomiędzy spółkami z Grupy PKP wraz z dotychczasowymi partnerami oraz trójmiejską firmą NDI Development. Jest to kolejny krok do budowy nowej, wielofunkcyjnej dzielnicy Gdynia Międzytorze. Wartość projektu deweloperskiego to około 3,4 mld zł.

Reaktywowany został w tym roku projekt deweloperski pod nazwą Gdynia Międzytorze - nową dzielnicę z mieszkaniami, nowoczesnymi biura, sklepami i powierzchnią rekreacyjną. Do grona inwestorów, którzy zrealizują tą gigantyczną inwestycją dołączyła trójmiejska firma NDI Development. Projekt wybudowany zostanie przez spółki z Grupy PKP – Polskie Koleje Państwowe S.A.. i Xcity Investment sp. z o.o. – oraz obecnych partnerów – Semeko Grupa Inwestycyjna S.A. i Semeko SPV II sp. z o.o. Dzięki nowej umowie możliwy jest szybsze rozpoczęcie prac przygotowawczych. Pierwsze prace budowlane budynków mieszkalnych mają ruszyć w 2026 roku.

Gdyńskie Międzytorze to część Śródmieścia, na którym znajdują się dawne tereny kolejowe. W rejonie pomiędzy ul. Jana z Kolna a stacją Gdynia Port powstanie nowoczesna, wielofunkcyjna dzielnica na 4 370 mieszkań oraz nowoczesne biurowce z częścią handlowo-usługową. Uzupełnieniem inwestycji będzie budowa nowych dróg i stworzenie terenów zielonych.

Gdynia Międzytorze to wieloetapowa inwestycja, która powstanie w swoim ostatecznym kształcie do 2038 roku.

Po latach blokowania przez nadzór właścicielski PKP S.A. procesu mającego na celu zagospodarowanie z pożytkiem dla społeczeństwa i Spółki hektarów nieużytków leżących odłogiem po likwidacji infrastruktury kolejowej, nadszedł czas na wykorzystanie potencjału tych terenów. Znajdują się one w atrakcyjnych lokalizacjach, często w centrach miast, w związku z czym dalsze przyglądanie się jak dziczeją, ulegają degradacji i stanowią wyrwy w tkance miejskiej, obciążając jednocześnie budżet firmy podatkami i innymi opłatami, nie służy ani dobru Spółki, ani lokalnych społeczności. Obecnie PKP S.A. czuje wsparcie Ministerstwa Infrastruktury w dążeniu do naprawy wieloletnich zaniechań w tym zakresie. Osobiste zaangażowanie wiceministra ds. kolei – pana Piotra Malepszaka w działania Spółki zmierzające do zagospodarowania zdegradowanych terenów kolejowych i przywrócenia ich do użytku pozwoliło PKP S.A. na nowe otwarcie w stosunkach z partnerami zewnętrznymi i budowę zaufania do marki, jaką jest PKP
powiedział: Andrzej Bułczyński, członek zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości

To niejedyna inwestycja, która w ostatnim czasie została reaktywowana przez spółki z Grupy PKP. W przygotowaniu do realizacji jest m.in. projekt Warszawa Gdańska.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.