W Gdańsku powstaje "Polska Dolina Offshore". Zakończony ważny etap inwestycji


2022.09.19
Autor: Piotr Maślak
W Gdańsku powstaje Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. Inwestycja osiągnęła już najwyższy punkt konstrukcyjny.

Na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, która symbolizuje zakończenie realizacji części konstrukcyjnej inwestycji. Obecnie instalowana jest już stolarka okienna i witryny aluminiowe. Trwają prace montażowe instalacji sanitarnych i rozpoczyna się montaż instalacji elektrycznej podtynkowej i koryt elektrycznych. Wkrótce rozpoczną się także roboty elewacyjne. Generalnym wykonawcą jest firma Budimex.

Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. Naszą powinnością – jako uczelni morskiej – jest wspieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez działalność dydaktyczną, naukową, szkoleniową i doradczą. Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore i robimy wszystko, by Centrum stało się zalążkiem „Polskiej Doliny Offshore"
powiedział: prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Nowe Centrum Offshore w Gdańsku, które powstaje przy ulicy Roberta de Plelo, w bliskim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, pozwoli wzmocnić międzynarodową konkurencyjność i przyspieszenie tempa rozwoju przedsiębiorstw sektora gospodarki morskiej na Pomorzu. Nowy kompleks stanie się siedzibą nie tylko Instytutu Morskiego, ale także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Od marca na Uniwersytecie Morskim prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Inwestycja składa się z dwóch, 2-kondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej na poziomie 5 500 mkw. W kompleksie znajdzie się powierzchnia laboratoryjna, biurowa, warsztatowa oraz zaplecze socjalne. Inwestycja stworzy około 200 stanowisk pracy. Prace budowlane zakończone zostaną w czerwcu 2023 roku, a pół roku później zakończyć ma się przeprowadzka do nowej siedziby Instytutu Morskiego UMG. Całkowity koszt inwestycji to około 50 mln zł.

Przy okazji zaiweszenia wiechy, odbyło się także podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni, MEWO S.A. i PGE Baltica. Umowa dotyczy przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.