Na postoczniowym terenie Gdańska powstanie kompleks wielofunkcyjny DOKI


2020.04.21
Autor: Urbanity.pl
Na terenie Młodego Miasta, firma Torus wspólnie z Euro Styl wybuduje DOKI - wielofunkcyjną inwestycję mieszkalno-biurową.

Euro Styl sprzedał część działki na terenie Młodego Miasta przeznaczoną pod biura o powierzchni ponad 1,3 ha. Nabywcą jest firma Torus, która odpowiadała będzie za część biurową, a Euro Styl za część mieszkalną inwestycji DOKI.

DOKI będzie dla firmy Torus wiodącym projektem w ciągu najbliższych lat. W atrakcyjnej części Gdańska wybudowanych zostanie łącznie około 1 100 mieszkań wraz z częścią handlowo-usługową, a także 37 000 mkw. przestrzeni biurowej do wynajęcia, która powstanie w pierwszej części inwestycji.

Euro Styl działkę na Młodym Mieście, o pow. blisko 7 ha, nabył w I kwartale 2019 roku. Już wtedy firma zapowiadała, że na postoczniowym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstaną w najbliższych latach budynki mieszkalne i biurowe (za co miał odpowiadać wybrany partner), ponadto odrestaurowany zostanie zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów, stając się usługowym sercem inwestycji. Zaangażowanie cenionego architekta, autora bryły ECS, dr inż. arch. Wojciecha Targowskiego, prof. PG, pozwoliło wypracować optymalne ramy dla zagospodarowania tego terenu.

Część mieszkalna, czyli DOKI Living powstawała będzie w kilku etapach. Łącznie będzie to około 1 100 mieszkań w budynkach o zróżnicowanych wysokościach, ale nie przekraczających ośmiu pięter. Powstaną mieszkania 1-5 pokojowe o zróżnicowanym metrażu, nawet do 128 mkw. W części parterowej zaplanowano lokale handlowo-usługowe, w tym gastronomiczne.

Ceramiczna elewacja nawiązywać będzie do ceglanej zabudowy stoczni. Industrialny charakter inwestycji podkreślą panele z blachy dachowej malowane w kolorach charakterystycznych dla kontenerów morskich oraz duże przeszklenia z charakterystycznymi szprosami. W budynkach i wzdłuż osi komunikacyjnych zaprojektowano liczne miejsca postojowe dla rowerów. Planowany termin oddania do użytku I etapu inwestycji to 2023 rok.

W pierwszym etapie gdańskiego kompleksu powstanie część biurowa, czyli DOKI Office, składająca się z dwóch biurowców pomiędzy którymi powstanie nowa ulica Kadłubowców. Budynek A będzie miał 5 kondygnacji, z kolei budynek B - 7. Oba biurowce będą miały jedną kondygnację podziemną z 289 miejscami postojowymi. Łączna powierzchnia biurowa (GLA) wyniesie ponad 37 000 mkw. W części parterowej jednego z budynków zaprojektowano lokal gastronomiczny wraz z zewnętrznym ogródkiem.

Oba biurowce DOKI Office powstawały będą równolegle. Prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie 2020 roku, a ich zakończenie zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia APA Wojciechowski Architekci.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.